František Podstatzký strávil část života v Kanadě. Snímek pochází z jeho...

František Podstatzký strávil část života v Kanadě. Snímek pochází z jeho tamního domu. | foto: Archiv Radovana Necida

Zemřel František Podstatzký, vnuk tajného rady a hraběte Harracha

  • 0
V Netíně u Velkého Meziříčí bude mít v sobotu ve 13 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie pohřeb František Karel Podstatzký-Lichtenstein. Potomek hraběte Harracha zemřel po dlouhé nemoci 2. prosince. Významnému představiteli šlechtického rodu bylo 83 let.

„Když vstoupil do místnosti, nemusel nic říkat. Bylo jasné, že přišla osobnost. Mimoděk na sebe strhl pozornost, měl v sobě cosi noblesního,“ vzpomíná na šlechtice starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Noblesa, ale i velký životní nadhled byly atributy, které František Karel Podstatzký-Lichtenstein získal ve svém velmi pestrém životě. Pojí se s tím dobrý základ od rodičů. A ten měl rozhodně kde brát.

Jeho matka, paní Josefa - dědička meziříčského velkostatku se zámkem, lesy a rybníky - byla přísná, zásadová a velmi energická žena. O tatínkovi Aloisovi se dalo říct totéž.

„Jen byl o malinko méně přísný,“ podotkl s úsměvem sám František Podstatzký-Lichtenstein v jednom z dřívějších rozhovorů.

Jeho dědeček byl hrabě František Harrach, kapitola sama pro sebe. Byl to právě on, kdo stíral ze rtů krev následníkovi trůnu Františku Ferdinandovi d’Este těsně po atentátu v Sarajevu v roce 1914. Velkomeziříčský hrabě působil jako arcivévodův tajný rada. Jeli spolu v Sarajevu onoho osudného dne v Harrachově autě.

František Harrach se po roce 1918 významně angažoval mimo jiné v dobročinných spolcích.

Válku rodiče přečkali se ctí. Pomáhali odboji, chránili místní

Rodiče Františka Podstatzkého přečkali válku i se třemi dětmi a četným personálem na zámku ve Velkém Meziříčí. A přestáli ji se ctí.

Okupantům nepodlézali, vlajky s hákovými kříži jako řada jiných bývalých šlechticů nevyvěsili. Pomáhali odboji, uchránili řadu místních před nucenými pracemi v Německu.

Když paní Josefa Podstatzká-Lichtensteinová s dětmi v roce 1948 za dramatických okolností tajně prchala z Československa do Rakouska - po železnici, ukryti v dobytčím voze - potomkům zdůraznila: „Zapomeňte, že jsme někdy byli bohatí, zapomeňte na češtinu. Už ji nebudete potřebovat.“ Tak to líčil František Podstatzký-Lichtenstein, když vzpomínal na jeden ze silných životních momentů.

Tehdy mu bylo patnáct let, bratru Janovi jedenáct a sestře Marii dvanáct let.

Po několika měsících se podařilo uprchnout i tatínkovi, rodina pak společně začala nový život v jihoamerickém Chile. Nebylo to nic snadného, věnovali se farmaření, poté získali dobře placenou práci u americké společnosti, která tam měla velké doly na měď.

Do pěti let ředitel hotelu, pak velkoobchodník s vínem

František navštěvoval střední školu, která měla německé učitele. A tak z domácího prostředí, kde se žilo podle evropských tradic, přešel do prostředí stejného.

Učil se v oboru zemědělství, ale toužil dělat pilota. Pořídil si tedy pilotní průkaz a létal s malou společností. V Chile potkal svou budoucí ženu, Maďarku rovněž šlechtického původu.

Odešli spolu do Kanady. „Když jsem vystoupil v Montrealu z letadla, vonělo to tam jako v Praze. Každé místo má nějakou vůni a tahle se mi líbila,“ vzpomínal.

Začínal na nejnižší pracovní pozici v jednom hotelu. Do pěti let se stal jeho ředitelem.

Pak se profesně věnoval i velkoobchodu s vínem. Přestěhoval se s rodinou - měl nevlastní dceru - do Toronta. Po revoluci se vrátil domů, do Meziříčí, kde to miloval.