Pila ve Ždírci nad Doubravou, na snímku jednatel firmy František Vomočil

Pila ve Ždírci nad Doubravou, na snímku jednatel firmy František Vomočil | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zemětřesení ve Fukušimě pocítila i pila ve Ždírci

  • 0
Významným zaměstnavatelem na severu Havlíčkobrodska je pila a dřevozpracující závod finské společnosti Stora Enso. Práci tam má zhruba 350 lidí. Firma nyní vyváží 40 procent své produkce a odbytiště má například i v Asii. Zemětřesení ve Fukušimě proto pocítila i ona.

"Havárie ve Fukušimě se projevila v naší výrobě výrazně na jeden či dva měsíce. Dnes už je ale situace stabilizovaná," uvedl jednatel pily ve Ždírci nad Doubravou František Vomočil. Podle něj by nyní odbyt v Japonsku měl stoupat kvůli obnově zničených budov. "Centrální Evropa je silným výrobcem na japonský trh. Navíc Japonsko a Amerika jsou největší importéři na světě, co se týče dřevostaveb," doplnil.

Ždírecká pila

Ždírecký závod zpracuje ročně okolo 950 tisíc metrů krychlových dřeva. Velmi zjednodušeným výpočtem to představuje 2 500 hektarů lesa

Firma má celkovým roční obrat ve výši téměř 150 milionů eur

Dnes v tomto závodě pracuje kolem 350 lidí.

Ždírecký závod ročně zpracuje okolo 950 tisíc metrů krychlových dřeva s celkovým ročním obratem téměř 150 milionů eur. V přepočtu to může být plocha o rozloze okolo 2 500 hektarů, což je více než tři a půl tisíce fotbalových hřišť lesa vedle sebe.  

"Ročně máme export na úrovni 40 procent. V devadesátých letech byl na 98 procentech," popsal Vomočil. Snížení vývozu je podle něj dáno i tím, že pila má interního zákazníka, kterému dodává řezivo pro výrobu. "A také máme každým rokem více zákazníků v České republice, a my tak nemusíme složitě exportovat a hledat logistická řešení v zahraničí," dodal.

Přímo ve Ždírci měla pila před vstupem zahraničního kapitálu okolo stovky zaměstnanců. Dnes v ní pracuje kolem 350 lidí. Historie ždíreckého podniku sahá až do roku 1872 a dnes patří k největší lesní a dřevozpracující společnosti v Evropě.