Před dvěma lety uhynulo v řece Doubravce téměř osm a půl tisíc kriticky ohrožených raků říčních. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Za úhyn osmi tisíc raků v řece Doubravce padla jedna z nejvyšších pokut

  • 18
Už podruhé potrestala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost ZS Vilémov. V obou případech se přitom jednalo o událost, která se stala v březnu roku 2014. Poprvé dostala firma za únik pesticidů pokutu 500 tisíc korun a nyní dokonce 1,7 milionu korun.

Před dvěma lety uhynulo v řece Doubravce téměř osm a půl tisíc kriticky ohrožených raků říčních poté, co z areálu družstva ve Vilémově na Havlíčkobrodsku uniklo množství pesticidu Nurelle. Ten je přitom právě pro vodní korýše a obratlovce vysoce toxický.

Podle holdingu Agrofert, pod který ZS Vilémov patří, již byla ve firmě přijata technická a organizační opatření, aby se něco podobného neopakovalo. „Jde zejména o zpřísnění pravidel pro čištění strojů,“ sdělil serveru Aktuálně.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Provedenými rozbory bylo prokázáno, že závadná látka unikla z vnitropodnikové kanalizace společnosti ZS Vilémov,“ oznámil Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIZP v Havlíčkově Brodě.

Už loni v červnu vyměřili inspektoři ČIZP firmě z Havlíčkobrodska pokutu ve výši půl milionu korun. „Tehdy to bylo za znečištění vod Doubravky a jejího levostranného přítoku,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.

Zemědělská společnost Vilémov se proti pokutě loni odvolala, ovšem ministerstvo životního prostředí ji následně v plné výši potvrdilo. A zaplatit musela firma i tu následující - podstatně vyšší.

„Druhou pokutu 1,7 milionu korun dostala společnost za uhynulé raky,“ vysvětlila Burketová s tím, že jde v poslední době o jednu z nejvyšších pokut udělených v České republice za porušení zákona o přírodě.

„Působením toxické látky Nurelle došlo nejen k úhynu raků, ale i k naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky. A to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je,“ doplnil k případu Panský. Podle něj firma neučinila dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod a neohrozil tak jejich prostředí.