(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zemědělská škola v Brodě je pořád prázdná, město ani kraj neví, co s ní

  • 0
Areál bývalé střední školy zemědělské v Havlíčkově Brodě opustili poslední studenti už bezmála před rokem a celý komplex je od té doby stále prázdný. Hejtmanství ani radnice si neví rady s tím, jak školu využít.

"Napadá mě zřídit zde galerii nebo muzeum. Obě mají na náměstí málo prostoru. Případně domov důchodců, protože seniorů přibývá a míst je stále málo. Případně tam přemístit speciální školu, jejíž vilka U Trojice je malá a musí se přistavovat," navrhuje havlíčkobrodský místostarosta Ivan Kuželka.

Podle krajského náměstka Libora Joukla však ani jeden takový způsob nepřipadá v úvahu. "Přineslo by to tak obrovské výdaje na rekonstrukci, že by se to vůbec nevyplatilo," konstatoval na setkání s obyvateli Brodu a vedením radnice.

Až tolik finančně náročné by přebudování na speciální školu sice nebylo, ale jejím potřebám by areál nevyhovoval. Je příliš veliký a ani trochu nepřipomíná rodinné prostředí, na čemž si speciální škola ve vilce U Trojice zakládá.

Budovu možná prodají

Přestavění bývalé "zemědělky" pro sociální potřeby by možné bylo, vyřešilo by to nedostatek míst v domovech pro seniory. "Už jsme to zkoumali a zjistili jsme, že by to nebyla efektivní investice. Náklady, jaké by byly potřeba, jsou vysoko nad možnostmi kraje," konstatoval Joukl.

Využití areálu pro muzeum a galerii zase nepovažuje za šťastné krajský radní pro oblast kultury Tomáš Škaryd. "Obě instituce potřebují být v centrech měst. Na okraji by si návštěvníky nenašly," vysvětlil. Muzeum i galerie v Brodě tíží nedostatek prostoru, jeden čas se proto uvažovalo o jejich přestěhování do bývalé základní školy na Rubešově náměstí.

Kraj uvažoval dokonce o vybudování jakéhosi tréninkového centra mládeže z celé Vysočiny. "Bylo by to ideální využití. V areálu jsou školicí prostory, ubytovna i hřiště. Ve městě pak je vynikající zázemí pro prakticky všechny sporty," řekl Joukl. Jenže i to naráží na zásadní problém. "Takové využití by generovalo obrovské provozní náklady," zchladil natěšené občany.

Protože žádný z odborů kraje během celého roku nenašel pro rozlehlý areál uplatnění, je možné, že skončí v prodeji. "V první řadě bychom ale po městu potřebovali, aby změnilo územní plán," upozornil Joukl. Lokalita je totiž stále vedena v kolonce školství. "Těžko si v dnešní době někdo koupí školu," dodal.

Pusťte do bývalé zemědělské školy malé děti, volají maminky

Podle mnohých obyvatel Brodu se však jedno využití doslova vnucuje. A ani by se nemusel měnit územní plán.

"Ať tam zřídí školku. Míst je v Brodě obrovský nedostatek, spousta maminek nemá kvůli tomu šanci vrátit se po třech letech mateřské do práce. Přestavět tři třídy by snad takový problém nebyl," poradila maminka, která letos neuspěla se svým tříletým synem u zápisu. "Že je to na okraji, by vůbec nevadilo," dodala.

"To je pravda, školky tady moc chybí. Místo nemá stovka dětí a hlavně, že místo jedné se zřídil městský úřad. Všechny děti by šlo rázem umístit, navíc má škola velkou zahradu s hřištěm," přidává se maminka Miroslava.

Pro svého syna bude školku hledat za dva roky. "Ale obávám se, že i když by to bylo potřebné, pro kraj i pro město to nebude dostatečně atraktivní využití," pokrčila rameny.

Plán vysoké školy nevyšel

Střední zemědělská škola měla v Brodě dlouhou tradici. Jenže její sloučení s humpoleckou zemědělskou akademií znamenalo pro ni po desítkách let postupný zánik. Poslední studenti kynologického oboru se do Humpolce přesunuli na konci loňského školního roku.

Areál se urychleně vyprázdnil kvůli možnosti zřídit v něm pobočku stavební fakulty brněnského Vysokého učení technického. Jenže to nakonec zkrachovalo. Vysoká škola na rozšíření výuky nenašla dostatek peněz.