Zelená hora je jednou ze dvou památek UNESCO ve správě telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

Zelená hora je jednou ze dvou památek UNESCO ve správě telčského pracoviště Národního památkového ústavu. | foto: Profimedia.cz

Zelená hora u Žďáru připadne zpět církvi, památkáři už ladí převod

  • 119
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou dostane zpět církev. Národní kulturní památku zapsanou na seznamu UNESCO vydá v rámci restitucí Národní památkový ústav, který má poutní kostel od slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho ve své správě.

iDNES.cz to potvrdila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Simona Juračková. V nejbližších dnech podle slov Juračkové památkáři zahájí jednání s Římskokatolickou farností Žďár nad Sázavou o konkrétní podobě smlouvy o vydání areálu.

„Národní památkový ústav po pečlivém vyhodnocení výzvy a získaných  podkladů dospěl k závěru, že nic nebrání uzavření dohody o vydání areálu poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který má ve své správě,“ zmínila mluvčí NPÚ.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je jedním z nejvýznamnějších děl Jana Blažeje Santiniho Aichela. Vznikl v letech 1719 - 1722 na základě ideového programu opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy.

O vydání památky UNESCO, do rukou církve žádalo brněnské biskupství.

Na Národní památkový ústav přešla správa poutního areálu v roce 2001 v souvislosti s rušením okresních úřadů.

"V období naší správy v něm proběhla celá řada investic, které si bezesporu památka takového významu zaslouží. Celkem stát do jeho obnovy investoval 90 milionů korun. Co se týče návštěvnického provozu, jsme připraveni poskytnout staronovému správci informace a rady," uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Areál je národní kulturní památkou zapsanou od roku 1994 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Právě v souvislosti se zápisem začala rozsáhlá obnova areálu kostela, která byla možná díky mimořádné dotaci ze státního rozpočtu.

Opravy kostela probíhaly průběžně od roku 1996 až do roku 2008,. Naposledy byly mimo jiné v interiéru kostela konzervovány a částečně doplněny původní dlažby a obnoveny omítky a obnovena maleb a štukové výzdoby v kopuli kostela. Opraven musel být i krov po řádění orkánu.

V roce 2006 a 2007 dělníci vymýtili porost na svazích Zelené hory. Díky tomu se areál opět stal pohledovou dominantou Žďáru a celých Žďárských vrchů.

Komentovanou prohlídku kostela ročně absolvuje zhruba 23 tisíc návštěvníků, přibližně dvojnásobek navštíví celoročně volně přístupný areál - tedy ambit a exteriér kostela. Náklady na provoz jsou zhruba milion korun ročně, výnosy pak činí dva miliony korun.