Lidé tvořili po celý advent z lipového dřeva, zapojili se dospělí i děti....

Lidé tvořili po celý advent z lipového dřeva, zapojili se dospělí i děti. Figurkám se dostane požehnání ve středu 25. prosince ve 14 hodin. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zelená hora bude mít svůj betlém. I s pekařem a kačenkou

  • 0
Je to skvost mezi kostely v republice. Teď bude chrám stojící ve Žďáře nad Sázavou lákat i na betlém. Po­ celý advent jej vytvářeli dobrovolníci. Prostřednictvím farnosti se mohl přihlásit kdokoli.

Nejen svatá rodina, ale třeba i velbloudi, kačenka, volek, ponocný a pekař budou součástí nového dřevěného betlému, který se stane vánoční ozdobou poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Cenný bude nový betlém hlavně tím, že figurku si mohl vyřezat kdokoli, kdo měl zájem.

Lidé tvořili po celý advent z lipového dřeva, zapojili se dospělí i děti. Figurkám se dostane požehnání ve středu 25. prosince ve 14 hodin. Kostel bude otevřený ten den až do 17.00. Tvoření betlému zorganizoval místní farář Vladimír Záleský. Řezbáři se mohli opřít například o zkušeného betlémáře Zdeňka Berana ze Sázavy.

Rukama mu prošla řada figurek, počínaje ovečkami a svatou rodinou konče. "Někdo si myslí, že ovečky jsou jednoduché, ale také dají trošičku přemýšlení," poznamenal Zdeněk Beran, jemuž bude 78 let. Nyní je v důchodu, dříve pracoval jako technik v továrně. Jako penzista ale začal pro zábavu dělat loutky a později přešel na betlémy. Nejtěžší je podle něj asi vyřezávání svaté rodiny, protože tam hodně záleží i na výrazu postav.

"Můžu ale říct, že přes rozdílnosti ve zkušenostech, které lidé zde s­ vyřezáváním mají, dopadl betlém vynikajícně. Jsem překvapený, co dokázali. Je na tom vidět vytrvalosti a houževnatost. Krásný pocit," shrnul Zdeněk Beran, který má zhruba dvacetileté zkušenosti s tvorbou betlémů ze dřeva. "Než se postavička vyloupne trošičku do tvaru a něco z ní je, to jsou tisíce hoblinek," popsal řezbář.

Rabín s biblí je už hotový

Betlém pro Zelenou horu bude mít postavy vysoké 22 centimetrů. Hotový je třeba už i král, dudák, ponocný, trumpetista či rabín s biblí. Některé figurky se podle faráře Záleského do betléma připojí později.

"Vyřezávání mnoho lidí zachvátilo. Někteří jsou nešťastní, že nestihli figurku udělat v termínu. Někdo byl nemocný, jiný neměl čas nebo se při vyřezávání figurce zlomila nožička a řezbáři museli začít znovu. Řekli jsme si proto, že dáme prostor, aby se ještě i za rok mohl s figurkou pro betlém pro Zelenou horu kdokoli připojit," uvedl Vladimír Záleský.

Farnost si pečlivě eviduje, kdo jakou postavu vyřezává. Každá figurka je očíslovaná, orazítkovaná a zaevidovaná. "I v budoucnu, za deset dvacet let, dá-li pánbůh, se tam každý může najít. Symbol společného díla je na této záležitosti to největší," doplnil Záleský.