Sladké nápoje z některých základních škol mizí. Ilustrační foto.

Sladké nápoje z některých základních škol mizí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ze základních škol v Jihlavě a Žďáru mizí automaty na sladkosti

  • 11
Základní školy na Vysočině omezují automaty se sladkostmi. Často na přání rodičů žáků. Ve žďárské základní škole vystěhovali automat už dříve. A potlačují tam i pepření jídel, tvrdě odmítají polotovary a dochucovadla.

Už několik let mají v jihlavské základní škole Demlova automat, kde jsou k mání sladkosti. Brzy zmizí z dosahu žáků. „Rodiče si nepřáli, aby tady byl, tak ho budeme rušit,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Nosek.

Kolik dostanou školy za automat

ZŠ Demlova: nápojový automat (pronájem 3 100 Kč za rok), potravinářský automat (5 500 Kč plus energie)
ZŠ Křížová: nápojový (2 000 Kč)
ZŠ Havlíčkova: nápojový (1 200 Kč plus energie)
ZŠ Kollárova: potravinářský (16 000 Kč), nápojový (4 000 Kč) ZŠ Seifertova: potravinářský (22 000 Kč)
Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Po domluvě s rodiči nemají žádný automat v jihlavské ZŠ T. G. Masaryka. „Myslím, že automaty do škol nepatří,“ sdělil ředitel Petr Mouryc.

V pěti jihlavských školách stále automaty na sladké jídlo a pití zůstávají. Některým rodičům se to ale nelíbí. Automaty nemají ani podporu úředníků z radnice.

„Všechny uzavřené smlouvy končí v tomto roce. V následujících dvou měsících chceme se všemi řediteli jednat, aby zvážili setrvání automatů s ‚nezdravou‘ nabídkou ve školách,“ uvedl Tomáš Koukal, vedoucí magistrátního odboru školství.

Automaty vytlačil z vyučovacích prostor i Jaroslav Ptáček, který šéfuje jedné z největších základních škol v kraji sídlící ve Žďáru nad Sázavou.

„V otázce automatů jsem naprosto srovnán. Měli jsme jeden před tělocvičnou. Počkal jsem, až skončí smlouva mého předchůdce a vypověděl jsem ji. I bufet nepronajímám, protože si chci zachovat vliv na to, co se prodává a kdy. Navíc je mi proti srsti i reklama s tím spojená. A nová vedoucí jídelny jde tvrdě proti polotovarům, dochucovačům i proti pepření,“ popsal ředitel Ptáček.

Zároveň je z principu proti jakémukoliv plošnému zákazu. „Ředitel by měl mít všech pět pohromadě,“ dodal.

S možností zakázat škodlivé potraviny na školách prostřednictvím vyhlášky počítá od příštího roku novela ministra školství Marcela Chládka. Ministerstvo zdravotnictví zase vydalo seznam doporučených potravin a nápojů určených pro doplňkový prodej ve školních bufetech a v automatech.

Rodiče se v názorech na automaty plné sušenek, čokolád a brambůrků vedle tříd různí.

„Doma se snažíme dávat dětem tyto věci jen výjimečně. Vím ale, jak je to ve škole láká, když i jejich šestiletí spolužáci do těch automatů hází mince třeba každý druhý den,“ popsala Květa Růžičková.

Ředitel Nosek tvrdí, že se jihlavská škola Demlova v budoucnu bez automatů obejde. „Nicméně záleží na tom, jak je dítě vychovávané v rodině. Třeba několik desítek metrů od naší školy je supermarket, kde si dítě může cokoliv sladkého koupit před vyučováním i po něm,“ poznamenal.

Podle jeho jihlavského kolegy Radima Foita, jenž vede školu v Havlíčkově ulici, lze chápat automat na slazené a neslazené nápoje jako doplnění pitného režimu. Jeden takový ve škole má od společnosti Coca-Cola.

„Škole to nepřináší žádné velké zisky. Pokryje to energie a zbude nějaká stovka,“ uvedl ředitel Foit.

Jiný postoj zastává František Svoboda, ředitel školy v Rošického ulici, kde žádné automaty nemají. „Nápoje tohoto typu do školy nepatří,“ míní.

Na jihlavské škole Otokara Březiny mají už velmi dlouho jeden „dědeček“ automat. Nabízí kávu, kapučíno a čokoládu.

„Pitný režim zajišťuje školní jídelna a na nákladech se podílejí rodiče žáků. Sladkosti a slazené nápoje do školy nepatří. Automaty by měly význam v případě, že bude zaručena nabídka zdraví prospěšných svačinek a nápojů. V našem komerčním prostředí ale vidím malou záruku dodržení této podmínky,“ popsal ředitel ZŠ Otokara Březiny Pavel Říha.

Na třebíčské radnici nemají přehled o tom, kolik automatů ve školách stojí.

„Smlouvu s provozovatelem uzavírá ředitel školy. Ten zodpovídá za sortiment zboží, který je v automatu nabízený. Podle ředitelů v průběhu minulého školního roku dodavatelé ukončili činnost automatů z důvodů nerentabilnosti,“ popsala mluvčí třebíčské radnice Marie Vrzáková.