Pracovníci Žďasu čistí formu po odlití.

Pracovníci Žďasu čistí formu po odlití. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Slovenský magnát prodává žďárský Žďas. Zájem má čínský vlastník Slavie

  • 5
Platy v největší žďárské firmě rostou i letos. Vyjednávání o zakázkách však komplikuje to, že je Žďas na prodej. Podle médií je k dohodě se slovenským vlastníkem nejblíž exministr Tvrdík s Číňany. Druhou největší firmu v kraji by mohla získat skupina CEFC, která už vlastní i fotbalovou Slavii.

Prodej druhé největší firmy Vysočiny míří do finále. Tvrdí to ekonomický server Motejlek.com či Hospodářské noviny. Podle nich je nejvážnějším zájemcem čínská skupina CEFC, kterou v Česku zastupuje Jaroslav Tvrdík.

Jeden z tradičních tahounů průmyslu v kraji je od loňského roku na prodej. Vlastník Žďasu, slovenský magnát Vladimír Soták, kterému patří celá skupina firem Železiarne Podbrezová, podle Hospodářských novin dostal nabídku převyšující dvě miliardy korun.

Ze tří uchazečů je favoritem čínská CEFC Group, za kterou v Česku jedná bývalý ministr obrany či prezident Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík. Číňané z CEFC nedávno ovládli fotbalovou Slavii nebo Pivovary Lobkowicz a vstoupili také do letecké společnosti Travel Service. V roce 2014 měla CEFC obrat 35 miliard dolarů a patří mezi největší soukromé čínské společnosti.

Slovenský podnikatel Vladimír Soták koupil Žďas v roce 2002 a postupně z něj zase udělal vydělávající firmu. Po dotazu MF DNES ohledně prodeje požádal o trpělivost. „Když se píšou dohady, není to dobré,“ řekl s odkazem na poslední zprávy.

Ve firmě je klid, odbory mají kolektivní smlouvu podepsanou

O tom, že by se mohlo schylovat k finálním jednáním, podle zdroje MF DNES svědčí i to, že letos Žďas spěchá s pravidelným auditem, jenž má být hotový už v půli března.

Oficiální informace však chybí, a to i odborům.

„Vím jen to, že probíhá proces prodeje. Až bude mít Žďas nového majitele, sedneme za stůl a budeme jednat, zatím partnera nemáme,“ řekl odborový předák a člen dozorčí rady Rostislav Dvořák.

Podle něj je mezi zaměstnanci klid a není důvod k nervozitě. „Máme podepsanou novou kolektivní smlouvu, která zaručuje růst mezd o 500 korun ve všech tarifních stupních a další benefity,“ uvedl.

Kromě svých bezmála 2 500 kmenových zaměstnanců využívá Žďas podle množství zakázek také zhruba 200 agenturních pracovníků.

Obchod „odstartoval“ prezident Zeman

Firma s třímiliardovým obratem je tradičním tahounem regionu, proto zprávy o prodeji budí velkou pozornost. Podle generálního ředitele Žďasu Miroslava Šabarta uvolnila firma v roce 2014 na různé aktivity kolem 4,5 milionu korun. Podporuje například okresní nemocnici v Novém Městě na Moravě či žďárský fotbalový a hokejový klub.

Do loňského roku Žďas financoval také informační turistické centrum ve žďárském zámku, které si na konci března převzala rodina Kinských, když připravovala otevření Muzea nové generace.

Velký rozruch ohledně prodeje vznikl ve Žďáře už loni v květnu kvůli vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který se při návštěvě Olomouckého kraje pochlubil přijetím „čínské podnikatelské delegace, která kupuje Žďas a Tatru“.

Podle informací MF DNES však přetrvávající nejistota ohledně prodeje neprospívá rozjednaným kontraktům. Někteří obchodní partneři zůstávají opatrní kvůli tomu, kdo Žďas nakonec koupí.

Odlitky i zařízení válcoven míří hlavně do Číny a na asijské trhy

Šedesát procent produkce Žďasu jde na export, z toho čtyřicet procent jsou trhy zemí Evropské unie. „Nejdůležitějším trhem je pro nás Čína a máme podepsané také dva kontrakty do Indie a první do Vietnamu, to je další potencionální země,“ řekl loni Šabart v rozhovoru pro MF DNES.

Žďárské strojírny a slévárny vyrábí odlitky, zařízení válcoven, tvářecí stroje či hydraulické prvky. K privatizaci státního podniku došlo v roce 1992.

Vladimír Soták se svou společností Železiarne Podbrezová vstoupil do žďárské firmy jako strategický partner v roce 2002 a přivedl podnik zpátky do černých čísel.

Žďárské strojírny a slévárny by měly letos v srpnu oslavit 65 let fungování. Zda to bude už s novým vlastníkem, není jasné.