Budova bývalé školy je nyní opuštěná. To by se mohlo změnit.

Budova bývalé školy je nyní opuštěná. To by se mohlo změnit. | foto: Daniel Zach, MF DNES

Opuštěná škola se možná změní v byty a obchody, lidé sepisují petici

  • 5
Poslední zvonění se neslo 1. základní školou před více než pěti lety. Nyní zástupci Žďáru nad Sázavou jednají o prodeji historické budovy, konečné rozhodnutí má padnout v září. Kvůli nízké prodejní ceně a obavám o osud bývalé školy se bouří někteří obyvatelé a sepisují proti plánovanému prodeji petici.

Nechtějí se smířit s tím, že se město zbavuje objektu na náměstí. "Budeme sbírat podpisy lidí. Určitě dáme petiční archy do knihovny, kaváren a na veřejná místa, kde se pohybují lidi," říká zástupce občanské iniciativy Pojďme dělat město Martin Mrkos.

Zastupitelé budou o osudu budovy jednat v září

Namísto prodeje za každou cenu poukazují na jiné možnosti využití budovy - třeba startovací byty pro mladé rodiny nebo komunitní centrum. Vadí jim i to, že se radní nezeptali občanů na jejich názor.

Konečné slovo o prodeji má dát žďárské zastupitelstvo na svém zářijovém zasedání.

"Chceme oslovovat jednotlivé zastupitele a ptát se jich na jejich názor," předjímá další plány Mrkos. Věří, že pod petici nasbírají dost podpisů, aby zvolení zástupci museli brát veřejné mínění vážně.

Prodej někdejší školy není po vůli ani některým z městských radních. Po zájemci o koupi proto žádali, aby se za plnění závazků smlouvy zaručila nejen firma, ale i konkrétní fyzické osoby. "Ti lidé by nesli odpovědnost za provedení rekonstrukce," vysvětluje místostarosta města Ladislav Bárta.

Podle něj je takové ručení nezbytné proto, aby se neopakovala situace s hotelem Bílý Lev, který už několikrát změnil majitele a neopravený hyzdí žďárské náměstí.

Další obavou některých obyvatel Žďáru nad Sázavou je, aby se město nezbavilo školy za nízkou cenu pěti milionů. Dalším prodejem za vyšší sumu by se pak mohl teoreticky obohatit jediný zájemce, kterým je firma Eurowis.

Hodnota budovy je až 17 milionů

Místostarosta Bárta souhlasí s tím, že vzhledem k nízké ceně není momentálně pro město výhodné školu prodat prvnímu zájemci, který přišel s nějakou nabídkou.

"Nechali jsme si dělat odhad, podle kterého je hodnota budovy 15 až 17 milionů. Ta budova má navíc hodnotu ve vztahu k předkům, kteří ji tady budovali. Zvlášť když není příliš jasné, jakou vizi má kupující," dodává Bárta.

Město se pro jistotu dotazovalo antimonopolního úřadu, který stvrdil možnost prodat budovu i za nižší částku, pokud na ni nepřijde adekvátní nabídka.

Do výběrového řízení se původně přihlásily dvě firmy. Pouze firma Eurowis z Prostějovska měla zájem o koupi celé budovy a s ní město nyní jedná. Druhým zájemcem bylo pekařství, které má v pronájmu část budovy a které by tady mělo zůstat i po změně vlastníka.

Podle jednatele Eurowisu Lukáše Hlaváčka má v přízemí vzniknout obchodní pasáž, v prvním patře chce firma vybudovat kanceláře, ve vrchním patře pak rozjezdové byty pro mladé rodiny.

"Máme už nasmlouvaných asi padesát až sedmdesát procent budoucích nájemníků, čekáme na podpis smlouvy s městem," tvrdí Hlaváček.

Eurowis se podle výpisu z obchodního rejstříku v minulosti věnoval výrobě zemědělských strojů, účetnictví nebo finančnímu poradenství.

"V listopadu 2011 ale firma změnila zápis v rejstříku a nově podniká v projektové činnosti, stavebnictví a hostinské činnosti. Přibližně ve stejnou dobu radnice vyhlásila zájem prodat budovy školy," uvádí Martin Mrkos, podle kterého je to podezřelé.

S tím nesouhlasí Lukáš Hlaváček. "Máme svého projektanta, který zajišťuje provedení stavby, máme ručení dalších stavebních firem," říká muž, podle kterého je Eurowis schopen splnit podmínku smlouvy a do dvou let zrekonstruovat stařičkou budovu školy na náměstí.

Město má na nevyužívanou budovu roční náklady 400 tisíc na údržbu a temperování. Radní se o prodeji domu budou opět bavit v srpnu, zastupitelé pak v září.