Takto by jednou mělo žďárské náměstí vypadat. | foto: Vizualizace: MÚ Žďár nad Sázavou

Náměstí ve Žďáru obsadili archeologové. Po nich přijde muž se síťovkou

  • 0
Po roční pauze znovu začal stavební ruch na hlavním žďárském náměstí. Nejdřív se v cípu mezi ČSOB a Havlíčkovým náměstím dostali ke slovu archeologové, po nich nastoupí stavbaři. Časem zde potom bude víc zeleně a také muž se síťovkou.

„V první etapě archeologického průzkumu jsme našli základy domu, který tam kdysi býval. Tento nález si vyžádá další výzkum,“ řekl místostarosta Josef Klement.

Sondy archeologů při takzvaném zjišťovacím výzkumu vedle někdejších masných krámů slibují zajímavé nálezy. „Pod povrchem jsou barokní kočičí hlavy i starší vrstvy z 15. a 16. století. Z map víme o třech studnách na náměstí, které byly zřejmě propojeny dřevěným vodovodem, ten by tu měl ještě být,“ tvrdí Pavel Hušták, ředitel společnosti Pueblo, která výzkum provádí.

Kvůli záchrannému archeologickému průzkumu už je staveniště obehnané zátarasy a páskou, přerušena už je jedna z hlavních pěších tras. Chodci to řeší po svém. Komu se nechce zábrany složitě obcházet, ten podleze pásku a chodí přes staveniště.

Omezení se nelíbí místním podnikatelům. „Bohužel s tím nic nenadělám. Ulice se předělat musí, teď záleží na tom, jak dlouho to bude trvat. Pokud se v tom budou škrábat půl roku, mohla bych zavřít. Snad si k nám lidi cestu najdou, jde o to, aby místo bylo vždy průchozí,“ říká Hana Pokorná z Čokoládového ráje.

Jiří Plachý ze sousedního klenotnictví nese další práce na náměstí hodně nelibě. „Od té doby, co se dá parkovat i podél průtahu náměstím, jsme hodně závislí na tom, že zákazníci zastavují u silnice a chodí přímo do obchodu, což teď není možné,“ stěžuje si.

Nelíbí se mu načasování začátku akce na dobu svatojánské pouti, kdy do Žďáru zamířilo hodně návštěvníků, ani neinformovanost. „Podnikání nám hodně ztěžovaly už práce na hlavní ploše náměstí a je to tu zase. Vůbec nikdo se mnou nejednal, o komplikacích jsem se dozvěděl dva dny předem z plakátku. Rád bych s někým mluvil na téma odškodného,“ vzkazuje.

Konec prázdnin, konec úprav

Archeologové postupují podle památkového zákona. Předloni na horní části náměstí našli například středověkou studnu, kterou se nakonec díky iniciativě historiků podařilo zachovat.

Hlavní práce začaly nyní. „Budeme dělat ve dvanácti lidech asi dvacet dní,“ informoval šéf archeologů. Počítá i s prací o víkendech. Město za jejich práci zaplatí necelých 900 tisíc korun, náklady jdou podle zákona na vrub stavebníka.

„Po ukončení výzkumu dojde na rekonstrukci inženýrských sítí a povrchů náměstí,“ upřesnil Josef Klement. Výběrovým řízením se podařilo cenu srazit na necelých osm milionů, vítěze však úřad dosud nemohl zveřejnit.

„Máme zrekonstruované Havlíčkovo náměstí i centrální plochu náměstí Republiky, jde o to dvě plochy logicky propojit. Navíc jsou v projektu podesty u obchodů, aby mohli obchodníci vystavit zboží ven nebo udělat místo pro posezení,“ řekl starosta Zdeněk Navrátil.

Na náměstí přibude zeleň a nejzajímavějším prvkem bude muž se síťovkou. Drátěnou plastiku odkazující na vynálezce síťovky a žďárského občana Vavřína Krčila vytvoří akademický sochař Jiří Plieštik.

Podle vedení města by měli stavbaři předělat náměstí za dva měsíce od předání staveniště, tedy zhruba do konce prázdnin.

V širším centru bude rušno i v dalších letech. V plánu je území kolem kostela sv. Prokopa a Tvrze, Nádražní ulice včetně pěší zóny, Doležalovo náměstí či atrium za obchodními domy. „Je to o rozpočtových možnostech města, Evropská unie v tomto období nedotuje úpravy veřejných prostranství,“ poukazuje starosta Navrátil.