Sportovní zóna ve Žďáře postupně projde revitalizací, na podzim se začne fotbalovým stadionem, kde vzniknou nové tribuny i s kompletním zázemím pro sportovce. Parkoviště se posune, podle studie ustoupí tenisové hale. | foto: vizualizace: Atelier Mozkyt

Žďárské Bouchalky prokouknou. První přijde na řadu fotbalový stadion

  • 0
Žďárská radnice poprvé výrazně zasáhne do podoby sportovní zóny na Bouchalkách. Zásadní změnou projde nejdřív fotbalový stadion, kde vzniknou nové tribuny a také zázemí pro sportovce. Naopak tenisté si budou muset na vysněnou krytou halu se zázemím počkat do další etapy.

Na postupnou přeměnu fotbalového stadionu počítá radnice s částkou přesahující podle projektu 70 milionů korun. Radnice loni na konci listopadu zažádala o dotaci ve výši 20 milionů korun.

„V rozpočtu na rok 2017 počítáme s 22 miliony na multifunkční zázemí pro fotbal a tenis a v příštím roce s dalšími 20 až 30 miliony. Dotace by nám výrazně pomohla,“ poznamenal místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Jenže dotační titul ministerstva školství je podle radnice aktuálně jediným způsobem, jak lze získat podporu na sportoviště. A vedení města se proto obává přetlaku žádostí. Zda Žďárští uspěli, budou vědět nejspíš už v březnu. V případě neúspěchu hodlají podat žádost znovu i v dalším roce.

„Na podzim bychom chtěli začít stavět, v dubnu 2018 už by se měla kolaudovat první část,“ říká Klement. Nová budova s tribunou ve směru od parkoviště nahradí staré fotbalové kabiny a zázemí, které mají nejlepší roky dávno za sebou.

Radnice vychází ze studie revitalizace Bouchalek, kterou před čtyřmi lety vytvořil Atelier Mozkyt.

„Jsem rád, že se s realizací přece jen začalo, protože podmínky zázemí, které se dnes využívá pro fotbal a tenis, jsou naprosto nevyhovující. A není to rozhodně tím, že si to sportovci ‚vybydleli‘ sami, jak občas slýchám. Je nutné si uvědomit, že dnešní standardy, nároky a trendy jsou prostě jinde než před čtyřiceti lety,“ poznamenal jeden z autorů studie Rudolf Grimm.

Například starší zděná budova u fotbalového stadionu vznikla už v 50. letech, „novější“ kabiny v roce 1984. „Některé stavby jsou také hygienicky nevyhovující. Ale budeme ještě mluvit se zástupci fotbalového klubu, které budovy se budou bourat,“ poznamenal Klement.

Tenisté čekají

Pryč přijde podle vedení města železná konstrukce původní tribuny a také menší stavba ve druhé části tenisových kurtů. Z místa pod tribunami zmizí také autobazar.

Na tenisovou halu, jejíž odhadovaná cena bude podle architektonické studie kolem 50 milionů korun, město nemá peníze ani připravený územní plán (vizualizace: Atelier Mozkyt).

„To, co teď leží na stole, je ale jen část záměru původního řešení, které počítá ještě s provedením tenisové haly se zázemím. Výstavba haly a sjednocení ploch kurtů jsou v tuto chvíli, bohužel, podmíněny změnou územního plánu,“ poukazuje architekt Grimm.

To potvrzuje i vedení města. „Hala je nakreslená v místě, kde jsou podle územního plánu možné pouze dopravní stavby. Nejdřív se musí změnit členění tohoto území,“ vysvětluje starosta Zdeněk Navrátil (Žďár – Živé město).

„Navíc vzhledem k investičním možnostem města je hala v tuhle chvíli nerealizovatelná. Jdeme v krocích, v první fázi vznikne zázemí pro fotbalisty a tenisty, aby mohlo nahradit současné nedostačující stavby,“ dodává.

Podle šéfa tenisového oddílu je dobře, že se začne něco dělat. „Projekt se však rozdělil na dvě části, zatím se bude stavět pouze ta fotbalová a my budeme mít v zázemí prostor, který budeme moci využít,“ říká předseda oddílu Leoš Chalupa.

Vedení města si do rozpočtu na rok 2017 prosadilo také první etapu streetparku. V cípu mezi sportovní halou, zimním stadionem a cyklostezkou u Sázavy vznikne příští rok skatepark a fitpark, později přibudou další atrakce.

Součástí žďárské sportovní zóny Bouchalky je také zimní stadion ze 70. let, víceúčelový rychlobruslařský ovál s asfaltovým povrchem, kde se každoročně koná jedna z největších poutí v Česku, autocvičiště nebo herna stolního tenisu a také sportovní hala.