Atraktivní pozemky na okraji Zborné, kde se možná bude stavět.

Atraktivní pozemky na okraji Zborné, kde se možná bude stavět. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V jihlavských „Jevanech“ se lidé přou kvůli stavbě na luxusním pozemku

  • 4
Co je sídlo celebrit Jevany pro Prahu, to je Zborná pro Jihlavu. Vesnice a přitom okrajová část města, kde si postavili sídla šéfové velkých firem i politici. V poslední době tam ale začíná být dusno, někteří místní už se dokonce přestali zdravit. Důvodem je spor o to, jestli se bude atraktivní lokalita rozšiřovat.

Všude kolem lesy a klid. Přitom je to stále ještě krajské město. „Tady by bylo fajn mít dům,“ napadlo už mnoho lidí, kteří na tom místě ve Zborné stáli a dívali se do dálky, kde se prý dají rozeznat i vršky u vzdáleného Nového Města na Moravě.

Jestli se tam ale opravdu bude stavět, to je jádro sporu. Zásadně s tím nesouhlasí desítky obyvatel, kteří se sdružují ve spolku Za zachování zdravé Zborné.

Vlastníkem části pozemků je provozovatel místní sjezdovky Pavel Havlíček. A předkladatelem územního plánu, v němž je tento záměr, je další známý obyvatel Zborné Vratislav Výborný, náměstek primátora za ČSSD.

Oba společně už kdysi čelili kritice, že Havlíček měl nadstandardně výhodný pronájem sjezdovky v době, kdy byl Výborný primátorem. Pokud se změna prosadí, tak se na poli o rozloze 3,5 hektaru budou moci stavět domy.

„Návrh postavit na tomto poli sídliště byl od roku 2004 už čtyřikrát zamítnut. Vždy kvůli krajinnému rázu a ochraně přírody. A teď se to snaží prosadit znovu, už popáté, když se vrátil na radnici pan Výborný. Dotčené orgány najednou proti výstavbě neprotestují,“ upozorňují členové spolku. Podle návrhu územního plánu by tam mohlo vyrůst až 30 domů vysokých devět metrů.

Mezi protestujícími členy spolku je mimo jiné další exprimátor Vladimír Hink (ODS), který kdysi byl spolustraníkem Výborného. Ti dva si ale nikdy spolu příliš nepadli do noty.

Cítí tlak na rychlé schválení

Spolek upozorňuje na zdánlivě nenápadnou změnu v návrhu plánu, která by mohla otevřít cestu k výstavbě na luxusních pozemcích. Řada parcel s chatami, které s nimi sousedí nebo se nachází v bezprostřední blízkosti, je ve stávajícím územním plánu označená jako rekreační.

A na ty by nemělo navazovat budování nových domů. V novém návrhu už jsou však označeny jako trvale obydlená část Zborné, což může být důležitý detail otevírající cestu ke schválení celého záměru.

„Přitom jde často jen o dřevěné chaty. V přímém sousedství pole jsou jen tři objekty pro trvalé bydlení. Podle toho plánu z radnice vzniká mylný dojem, že to navazuje na obytnou výstavbu. Je to mystifikace,“ uvádějí členové spolku. Za vším vidí snahy umožnit bohaté klientele stavět na mimořádně atraktivním místě.

„Dvacet lidí ze Zborné podalo loni námitky proti územnímu plánu, ale na radnici žádnou neuznali. A komisi, která konstatovala, že jde o nepřiměřenou výstavbu, raději krátce potom zrušili. Je tam velký tlak, aby se záměr rychle schválil. Přitom územní plán nemá upřednostňovat soukromé plány před těmi veřejnými,“ dodávají členové spolku.

Mezi ně patří například Ivan Holub, Jiří Kotrba či Dušan Nevosad. A upozorňují, že novou výstavbu už by Zborná neunesla po dopravní stránce. „Tady není ani metr chodníku, silnice jsou vlastně jen polní cesty. Když je v provozu sjezdovka, tak už to samo o sobě je pro Zbornou velmi zatěžující,“ uvedl Ivan Holub, který trvale bydlí vedle plánované výstavby.

Havlíčkův rybník Havlíček

Spolku se také nelíbí další Havlíčkův plán na opačném konci obce, kde chystá vybudovat rybník s názvem Havlíček. Jeho hladina by měla být výše, než jsou domy pod hrází.

„Jak je možné, že město zamýšlí něco takového schválit, když zde před lety povolilo výstavbu nových rodinných domů? Stavební úřad vydal rozhodnutí, aniž by alespoň ze slušnosti o tomto záměru informoval majitele přilehlých nemovitostí,“ podivil se Dušan Nevosad. Členové spolku se domnívají, že rybník bude sloužit hlavně jako zásobárna vody pro zasněžování sjezdovky, kterou provozuje Havlíček.

Náměstek Výborný se nepovažuje za výrazného podporovatele těchto záměrů. Je ale proti tomu, aby se Zborná uzavřela dalšímu rozšiřování. Stavět se má v jiné části, ne tam, kde bydlí on. Obecně souhlasí s mírným rozvojem příměstských částí, když do nich město investuje.

„Aby to mělo nějaký smysl. Ale já se snažím držet dál od těchto sporů,“ uvedl. A upozornil, že přes Zbornou vede produktovod s bezpečnostním pásmem. A společnost Čepro má právo veta při rozhodování, jestli se tam může stavět.

Dálkové vedení se týká i Havlíčkových pozemků. Podle Výborného by mohlo na „luxusním pozemku“ vyrůst maximálně šest až patnáct domků. To by určil regulační plán a vše by bylo pod dohledem odborníků i zastupitelů, kteří by záměr schvalovali.

Náměstek také soudí, že pravý motiv protestů některých členů spolku je jiný. „Bydlí na kraji vesnice a nechtějí mít sousedy. Paradoxně nejvíc jsem pomohl před lety těm dvěma, kteří tohle všechno rozpoutali, aby si mohli postavit v rekreační zóně. Proto mi to přijde až legrační,“ uvedl Výborný na adresu některých protestujících. Zároveň odmítl spekulace, že by s Havlíčkem nějak spolupracoval při prosazení záměrů. „S panem Havlíčkem se znám podobně jako s drtivou většinou Zboreňáků,“ poznamenal.

Jediné místo pro stavbu

Podle něj jde o jediné místo, kde se ještě můžou ve Zborné postavit nové domy. „Nebudou jich žádné desítky,“ dodal.

Lidé se podle něj nemusejí bát, že by dopravní situace v obci další výstavbu neunesla. „Dělá se kanalizace a kvalita vozovek se dramaticky zlepší. Chystá se i revitalizace centra Zborné, investuje se spousta peněz. Přišlo by mi nefér to tady zakonzervovat. Vím, že by si tady chtěly postavit domy děti starousedlíků a zatím nemůžou,“ dodal Výborný.

Lukrativní pozemky, kde by se mohlo stavět, nepatří jen Pavlu Havlíčkovi. Podle něj patří i dědičkám po bývalé majitelce, která za minulého režimu přišla o hospodu ve Zborné. Zpět ji nikdy nedostala.

Cesty směřující k povolení výstavby se podle Havlíčka drží všech pravidel. On sám tvrdí, že mezi starousedlíky má ve Zborné podporu pro svoje plány. A nechápe protesty proti stavbě rybníka Havlíček.

„Jsou to liché obavy. Teď je to bažina, kde se boříte do půlky lýtek. Pod hrází stojí stavby všude možně. Je to dlouhodobý plán ve shodě s mírným rozvojem obce a probíhá standardní řízení,“ uvedl Havlíček.

Vodní plochu chce využívat pro chov ryb. Podle něj jsou naprosté dezinformace, že rybník staví jako zásobárnu vody pro sjezdovku kvůli zasněžování. „V posledních zimách nespadla skoro ani vločka. Šacberk ani tak nikdy neměl problém s vodou a normálně se lyžovalo,“ dodal.