Zasedání jihlavského zastupitelstva. Ilustrační snímek

Zasedání jihlavského zastupitelstva. Ilustrační snímek | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

Jihlavský pivovar koupili Číňané. Může to pomoci i Dukle, věří radnice

  • 4
Lidé v Jihlavě si pomalu zvykají na fakt, že místní pivovar patří Číňanům. Pomůže nový investor z východu víc i hokejové Dukle, když je Ježek jejím generálním partnerem? Čínské téma z dalšího úhlu v úterý odpoledne proberou i zastupitelé na radnici.

„Ano, čínské peníze nám potečou do Dukly. S tím se teď snažím nějak vnitřně sžít. I Slavia už je Číňanů. Začíná se nám to tady trochu měnit.“

Tak uvažoval před jednáním jihlavského zastupitelstva architekt David Beke, radní za ODS. Zastupitelé totiž v úterý odpoledne projednají memorandum o vzájemné spolupráci Jihlavy s čínským městem Wuhan.

„Takto veřejně deklarované partnerství je pro mě nepřijatelné. Spolupráce tak velkého města jako je Wuhan s Jihlavou je úplně nesmyslná,“ odmítá Beke.

Wuhan má deset milionů obyvatel, Jihlava přes padesát tisíc. Případný větší přítok čínských peněz přes pivovar do Dukly ovšem Beke předem neodmítá. „Pokud by to bylo na ekonomické bázi, čistá podpora sportu a nemotala se do toho politika, tak s tím problém nemám. Nechci ale, aby to byla vstupenka Číny do Evropy,“ dodal architekt.

„Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod...“

Naopak jihlavští komunisté vítají podle očekávání upevnění kontaktů s Čínou. S memorandem budou souhlasit.

„Spolupráce mezi národy je potřebná, ideologické problémy v tom nevidím. Můžeme být rádi, že je Čína konsolidovaná země. Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod, to by byl konec světa,“ uvedl zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM).

Podle něj i německý Heidenheim, který je partnerským městem Jihlavy, má „družbu“ s čínským městem.

Šlechtický by uvítal, kdyby čínské peníze pomohly přes pivovar Dukle Jihlava. „Ale to je zatím běh na dlouhou trať,“ dodal.

Čína a hokej? Proč to neprozkoumat, ta myšlenka se nabízí

Proti bratření s čínským městem naopak dlouhodobě vystupuje náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Ten byl před vstupem na radnici sládkem v jihlavském pivovaru. A bere jako fakt, že je dnes Ježek v čínských rukou.

Memorandum o spolupráci

Za účelem zlepšení vzájemné výměny a přátelské spolupráce v různých oblastech město Wuhan v Číně a město Jihlava souhlasí se vznikem přátelské spolupráce a partnerství mezi městy a dospěly k následujícímu memorandu:

1. Města budou udržovat pravidelné kontakty k diskusi ve výměně a spolupráci a záležitostech vzájemných zájmů.

2. Obě strany budou podporovat návštěvy mezi vedením příslušných samospráv za účelem prohloubení bilaterální přátelské spolupráce.

3. Obě strany budou podporovat výměnu znalostí a zkušeností a spolupráci na poli hospodářství, obchodu, kultury, vzdělání, sportu, cestovního ruchu atd.

4. Obě strany budou rozvíjet kontakty a komunikaci mezi organizacemi a společnostmi mládeže, žen a práce mezi oběma městy, stejně jako personální stáže.

„S tím já nic nenadělám. Uvidíme, co to přinese,“ popsal Kalina. Podle něj teď leckoho napadne, že by linka Čína - investor - Ježek mohla pomoci Dukle.

„Pokud ta možnost bude, tak proč tu cestu neprozkoumat. Ta myšlenka se logicky nabízí. Nevylučuji, že se o tom bude jednat,“ dodal.

Velkým zastáncem užšího spojení s Čínou je náměstek primátora Vratislav Výborný z ČSSD. Navíc je jako slávista rád, že má nyní slavný fotbalový klub majitele z Číny. Zatím ale považuje za předčasné stejné spojování s Duklou.

„Oni mají dost peněz. Projevil jsem v Číně zájem o jejich investice tady v Jihlavě. Oni to nezavrhli,“ dodal Výborný.

Pokud zastupitelstvo vše schválí a podá Číně ruku, tak svoje kontakty náměstek oživí a bude do města přitahovat investice. Výborný ví, že bez pořádné finanční podpory se Dukla do extraligy nevrátí. Je i příznivcem plánu, aby Číňané ve městě podpořili výstavbu kongresového centra.

Pro schválení memoranda je i opoziční hnutí ANO. „Čína je ekonomická velmoc, tak proč se tomu bránit,“ popsal Radek Popelka (ANO). Obává se ovšem, že přes čínského investora v pivovaru Ježek nevede přímá cesta k prodeji Dukly Jihlava.

Nemůžeme Čínou pohrdat. Takový názor je v ODS v menšině

Jaroslav Huňáček (ODS) nedávno v Číně byl jako člen krajské delegace. Podle něj není Vysočina v situaci, aby mohla pohrdat investorem tohoto typu. V ODS je se svým názorem v menšině.

„Chápu, že je tam otázka lidských práv, vím o ní a mám s ní problém. A čínská strana to o mně věděla, proklepli si mě předem slušně. Ale musím říct, že to v Číně nefunguje až tak, jak se tady deklaruje,“ popsal Huňáček.

Když se dozvěděl, že Číňané začnou ovládat v rámci Pivovarů Lobkowicz i Ježka, byla jeho první reakce: „Fajn, konečně bude v Číně pořádný pivo, protože to, co oni tam mají, se nedá moc pít. Teoreticky by to mohlo mít dobrý dopad na export. Protože oni umí leccos obšlehnout, ale uvařit dobrý pivo, to ne,“ zasmál se.

Podle něj je prostor pro jednání, aby Číňané pomohli hokejové Dukle. Nejprve je ale nutné schválit memorandum. „Pak můžeme přijít a říct: budeme si pomáhat. Pivovar dlouhodobě podporuje Duklu, tak pojďme najít ještě lepší způsob nebo větší peníze. Ale bez dohody o spolupráci je to jalové,“ doplnil architekt, který chodí na zápasy hokejistů odmalička. Považuje se za dukláka tělem i duší.

„Měl bych asi trochu mentální problém, že by byl hlavní sponzor Dukly Číňan. Ale pokud by se Dukla dostala do extraligy a hrála, co jí náleží, byl bych ochotný to překousnout. Horší by pro mě bylo, kdyby klub připadl ruskému oligarchovi,“ dodal zastupitel ODS.

Poznal, že soukromý sektor je v Číně s politikou významně provázaný. S memorandem se tam našim podnikům lépe jedná.

,