Na zámku v Přísece pomalu končí rekonstrukce. Nově se stane sídlem muzea modelů...

Na zámku v Přísece pomalu končí rekonstrukce. Nově se stane sídlem muzea modelů aut. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dominanta Příseky je špičatější. Vybudování muzea modelů aut se blíží

  • 1
Starosta Brtnice Stanislav Jirků bude předávat funkci své povolební nástupkyni Miroslavě Švaříčkové se dvěma dobrými „zámeckými“ zprávami. V místní části Přísece už rekonstrukce památky směřuje ke konci, blíží se vznik muzea modelů aut. Přímo v Brtnici se pak podařilo opravy zámku nastartovat.

Dominanta Příseky se za třicet milionů korun z evropských fondů výrazně mění k lepšímu. Desítky let lidé neměli větší důvod k zastavení se u tamního chátrajícího zámku. To se ale má změnit už v příštím roce, kdy zde firma Abrex otevře muzeum modelů aut. Bude jediné svého druhu v České republice.

Společnost, která má obchod na Václavském náměstí v Praze, by do Příseky ráda přilákala až sedmdesát tisíc českých i zahraničních návštěvníků ročně.

Brtnická radnice, pod niž Příseka spadá, chystá kvůli záměru i změnu územního plánu. Zámecké muzeum totiž bude potřebovat větší parkoviště, které zabere kus sousedního pole. „Teď to řešíme,“ uvedl starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Podle jeho odhadu bude kolem zámku vše dokončeno na podzim příštího roku. Samotné muzeum by mělo být hotové už na jaře 2015. Firma v části zámku buduje ubytovací prostory a školicí středisko.

V zámku byly byty pro zaměstnance zemědělského družstva

Zámek stojící na kopci nad obcí již dostal novou špičatější věž. Získala nazpátek staronový tvar, který ztratila při velké vichřici 17. ledna 1955. Nová věž je podobná té, kterou má v Přísece kostel svaté Barbory na protějším kopci blíže Jihlavě.

O příseckém zámku, v jádru velmi pozdní tvrzi, jsou první zmínky z roku 1568. Ve druhé polovině minulého století se ale památka stala součástí nově založeného Jednotného zemědělského družstva, což se na jejím stavu neblaze podepsalo. V interiéru zámku vznikly byty pro zaměstnance družstva.

Firma Abrex počítá s tím, že z Prahy budou jezdit do Příseky autobusy se zahraničními turisty.

„Obzvlášť Němci jsou ochotni za něčím takovým cestovat,“ řekl již dříve MF DNES Radek Bukovský, spolumajitel Abrexu. Modely sám od dětství sbírá.

Lákat budou na cadillac pro hosty svatby Charlese a Diany

V zámku bude ukazovat autíčka ze své firmy i od dalších výrobců a sběratelů. Návštěvníci třeba uvidí vzácný zmenšený cadillac, který kdysi dostali jako dárek vybraní hosté na královské svatbě princezny Diany a prince Charlese.

„Máme přes pět tisíc modelů včetně různých rarit, které se u nás vyráběly třeba ještě před válkou. Dlouho jsme hledali vhodné prostory, kde by se tyto modely daly vystavit, až jsme našli tento zámeček. Jsem si jist, že to bude zisková záležitost, protože to bude unikát. Navíc to pro nás bude i dobrý marketing - když někdo přijede za modely, čekáme, že si i nějaké koupí,“ dodal Bukovský.

Firma ročně prodá 800 tisíc modelů aut, na rozdíl od výrobců skutečných vozů hlavně na český trh. Největší výrobce modelových škodovek Abrex se před časem zviditelnil třeba prezidentskou limuzínou s figurkou Miloše Zemana. Jako novinky teď firma třeba nabízí modely Škoda Favorit v úpravě pro vojenskou policii. Cena je 495 korun za kus.

Dobré zprávy ze zámku Brtnice

Starosta Jirků doufá, že návštěvníci muzea si přijedou prohlédnout i historické památky sousední Brtnice. „Teď jsme třeba restaurovali kašny,“ sdělil.

A po mnoha letech chmurných zvěstí přináší starosta Jirků dobré zprávy i ohledně brtnického zámku. Sice nejsou stále ukončeny soudní spory ohledně jeho vlastnictví, přesto už se tam letos čile opravovalo za peníze z Ministerstva kultury i radnice.

Obnovu má za sebou třeba jeden z balkonů na nádvoří. „Vyměnily se tam staré trámy a daly nové šindele. Vypadá to moc pěkně,“ popsal starosta.

Opravovalo se i ostění kolem dveří, zábradlí, komíny, prohnilá vrata i dveře z kovu. Další část střech dostala novou krytinu, okapy se napojily na kanalizaci. „Takže vlhkost už se odvádí. Postupně se po kouscích opravují i další věci, a už je to vidět,“ těší Stanislava Jirků.

Do oprav se zapojují zkušení řemeslníci prostřednictvím Národního památkového ústavu v Telči.