Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů. Na přebudování tvrze v renesanční sídlo se v 16. století podíleli italští stavitelé. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Akademie věd chystá vylepšení třešťského zámku. Po anglicku

  • 0
Nové rozvody vody, elektřiny i odpady a přestavba v anglickém stylu. Takové záměry má s třešťským zámkem jeho vlastník, kterým je Akademie věd ČR. Objekt v současnosti slouží jako hotel a konferenční centrum.

„Poslední velká rekonstrukce zámku se uskutečnila přibližně před 30 lety. Je tedy nejvyšší čas pomýšlet na rekonstrukci většího rozsahu,“ uvedl mluvčí akademie Jan Martinek.

Rekonstrukce bude ale záviset na finanční situaci akademie a na dotacích. „Máme hotový projekt i souhlas města s provedením ohlášené stavby. Teď už to bude otázkou finančního plánování. Termín zahájení prací zatím není stanovený,“ doplnil mluvčí.

Zámek v Třešti

  • Dříve na tomto místě stávala tvrz. Vybudovaná byla okolo roku 1513 za Vencelíků z Vrchovišť.
  • Ve druhé polovině 16. století nechal Kryštof Vencelík tvrz přestavět na renesanční zámek.
  • V současnosti tu je k vidění několik architektonických slohů – spodní trakt zámku je v gotickém stylu, první podlaží v renesančním a obytná část v barokním.
  • Po Vencelících byli majiteli zámku postupně Herberštejni, Gayerové z Edelbachu, Václav Eberhard a Wenzel-Sternbachové z Tyrol.
  • Po roce 1945 bylo v zámku umístěno městské muzeum.
  • Od roku 1984 je zámek i s přilehlým parkem majetkem Akademie věd České republiky. Po deseti letech rekonstrukce začal být v roce 1994 využíván jako konferenční centrum.

Zdroj: Wikipedia a webové stránky www.zamek-trest.cz

Na zámku by chtěli mimo jiné zvětšit kapacitu restaurace Renesance až na sto míst. V přízemí by vznikl lovecký salonek, bar s biliárem a exkluzivní místo pro setkávání s obchodními partnery či přáteli. V projektu se rovněž počítá s přesunem recepce do haly u rytířů. Navrhované proměny třešťského zámku jsou laděné do anglického stylu. Hlavními použitými materiály by byly dřevo a kámen.

V hotelu bylo loni ubytováno přes čtyři tisíce hostů. Obsazen byl v průměru z více než 35 procent.

„Takové využití ubytovací kapacity odpovídá celostátnímu průměru. Z pohledu Vysočiny je to ale výborný výsledek,“ zhodnotila Eva Janoušková, vedoucí katedry cestovního ruchu na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Dodala, že čisté využití lůžek v minulém roce se ve tříhvězdičkových hotelech v kraji pohybovalo v průměru na úrovni 23,5 procenta.

Bazén by se nevyplatil

Podle Jana Martinka se v roce 2015 na zámku v Třešti konalo čtyřiatřicet vícedenních akcí pro Akademii věd. Kromě tuzemských hostů na ně dorazilo také zhruba tři tisíce cizinců. „V letošním roce budou tyto výsledky mnohem lepší,“ zdůraznil mluvčí Akademie věd.

Zámecký hotel se řadí mezi účelová zařízení akademie. „Zisk není jeho hlavním úkolem. Posláním je poskytovat služby pro pracoviště Akademie věd i její zaměstnance a ve volné kapacitě pak – i v rámci jiných činností – pro širokou veřejnost,“ zmínil mluvčí.

Pod těmi jinými činnostmi si lze představit například pořádání odborných kurzů a školení či ubytovací a stravovací služby. Na zámku se konají i svatby.

Součástí chystaného projektu není výstavba bazénu. O té se mluvilo a psalo přibližně před šesti lety. „O bazénu se v tuto chvíli neuvažuje. Přineslo by to vysoké náklady na stavbu i provoz,“ upozornil Martinek. Finanční návratnost projektu by byla podle něj stěží možná.

„Usilujeme ale o rozšíření služeb wellness, které bychom chtěli modernizovat a více zpřístupnit i veřejnosti z řad neubytovaných hostů,“ dodal mluvčí Akademie věd.

Zámek patří k nejvýznamnějším turistickým atrakcím v Třešti. S městem jeho provozovatelé spolupracují. V zimě například při tradiční Betlémské cestě, v létě zase dochází k směně zvýhodněných vstupenek na městské koupaliště za příznivější ceny za ubytování pro řezbáře na akci Dřevořezání.

Na třešťský zámek je nyní i lépe vidět při příjezdu od Jihlavy. Už tam nezaclání nevzhledná hala Mont Metal. Tu odkoupila a nechala zdemolovat firma Podzimek a synové.