Lukáš Gregor prochází nově zpřístupněnou trasou na státním zámku v Náměšti nad...

Lukáš Gregor prochází nově zpřístupněnou trasou na státním zámku v Náměšti nad Oslavou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Malá hraběnka Haugwitzová měla na zámku v Náměšti tři dětské pokoje

  • 1
Zajímalo by vás, jaký apartmán měla na zámku jako dítě malá Sofie Haugwitzová? A kde spal a koupal se následník trůnu jen pár dnů před sarajevským atentátem? I to lze spatřit vždy jednu středu v měsíci na zámku v Náměšti nad Oslavou.

„Nově zpřístupněné pokoje s nainstalovaným mobiliářem ve druhém patře ukazují, jak v reálu vypadaly dětský a královský apartmán. Zatím tudy provedeme jen početně omezené skupinky. Je to ovšem závdavek nové prohlídkové trasy, kterou budeme v příštích letech tvořit v závislosti na tom, jak seženeme peníze na restaurování prostor,“ sdělil kastelán Marek Buš.

V dětském apartmánu jsou zatím přístupné místnosti dívenky Sofie Haugwitzové, dcerky hraběte Jindřicha Haugwitze.

Sofie měla k dispozici tři na sebe navazující místnosti a hernu společnou s mladším bratrem Jindřichem. Nebyly to ale dětské pokojíky, jaké známe dnes.

„Skříně, křesla i další věci mají design nábytku pro dospělé. Vysloveně dětské byly pouze hračky, jež se však nedochovaly. Víme ale z dokumentace, jak vypadaly. Byli to klasičtí medvědi, kočárky, panenky a postavičky z amerických animovaných filmů, které byly tehdy populární,“ vyjmenoval správce zámeckého mobiliáře Lukáš Gregor.

Při instalaci on a jeho kolegové vycházeli z dobových fotografií. Díky tomu, že zámek sloužil po válce prezidentu Benešovi a za socialismu ministrům jako reprezentační sídlo, řada původních věcí tu zůstala.

Luxusní porcelán i pro děti

Například se zachovaly potahy křesel, které jsou stejné jako tapety. Vyrobeny byly z voskované látky, jež jde dobře omývat. V dětském pokoji velmi praktická věc!

Na jídelním stole je k vidění jemňoučký porcelán s motivy ovoce. Pochází z maďarské porcelánky Herend. Z toho tehdy velkostatkářovy děti jedly.

„Měly přísnou výchovu, odmalička se učily vybraným způsobům a chování u stolu. Proto se jim nebáli dát k dispozici ten nejkvalitnější jídelní servis,“ vysvětlil Lukáš Gregor.

V královském apartmánu situovaném v části, kde se ubytovávali hosté, jsou opět autenticky zařízené ložnice. Přespal tu kupříkladu španělský král nebo následník trůnu František Ferdinand d’Este. Ten tu strávil jednu z posledních nocí svého života. V Náměšti si byl zastřílet na holuby jen deset dnů před sarajevským atentátem.

„Máme dokonce fotku ložnice, kde spal, z doby těsně po atentátu. Nainstalovali jsme tu místnost stejně. Je tu tatáž postel, klekátko s krucifixem, kde se František Ferdinand před spaním pomodlil. Nechybí sekretář, u nějž podle všeho odpověděl na telegram milované manželce Žofii,“ ukázal Gregor.