Prezident Edvard Beneš si na zámku v Náměšti nad Oslavou zřídil letní sídlo. Strávil tam však dohromady jen jediný měsíc. Na snímku sedí za stolem ve své zámecké pracovně. | foto: ČTK

Beneš, Brežněv a taky Klaus. Zámek v Náměšti přitahuje prezidenty

  • 1
Prezidentské volby lidé v Náměšti na Třebíčsku berou vážně. Na rozdíl od senátních. Není divu. Náměšťským zámkem totiž kráčela historie. Prezident Edvard Beneš tu měl letní sídlo - v půli cesty mezi Prahou a Bratislavou. Na zámku ale nocoval i Václav Klaus a dokonce Leonid Brežněv.

Pětitisícová Náměšť nad Oslavou, město na dohled od dukovanských chladicích věží, v posledních desítkách let těsně spjaté s vojenskou leteckou základnou, mělo krátce po druhé světové válce zcela jiný význam.

První kolo voleb v Náměšti

Miloš Zeman 34,29 %

Jiří Dienstbier 16,07 %

Karel Schwarzenberg 15,77 %

Jan Fischer 14,93 %

Zuzana Roithová 6,35 %

Vladimír Franz 5,51 %

Taťána Fischerová 3,10 %

Jana Bobošíková 2,33 %

Přemysl Sobotka 1,65 %

Zdroj: Český statistický úřad

Zdejší zámek si jako své letní sídlo, namísto tradičních Lán, vybral tehdejší prezident Edvard Beneš. "Náměšť je na půl cesty mezi Prahou a Bratislavou. To byl hlavní důvod," zmínil náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Později na zámku několikrát přenocoval v rámci státní návštěvy nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Iljič Brežněv. A Václav Klaus tady strávil noc tři roky před svým zvolením prezidentem, tedy v roce 2000.

Zajímá současná historicky první přímá prezidentská volba zdejší lidi? "Zajímá. Účast jsme měli v prvním kole slušnou. Přišlo přes 64 procent voličů. Podobně chodí lidi u nás volit jen při komunálkách. To senátní volby tu bývají propadák," konstatoval starosta Měrka.

V prvním kole měl v Náměšti jednoznačně navrch prezidentský kandidát Miloš Zeman. Náměšťští mu dali 896 hlasů, tedy přes 34 procent. Druhý Jiří Dienstbier získal 420 hlasů, o víc než polovinu méně. A Karel Schwarzenberg, Zemanův soupeř pro druhé kolo volby, měl důvěru 412 voličů.

Brežněv nebyl žádný hrdina, prý se bál spát pod nebesy

Koho volí, nechtěly dnešní náměšťské osobnosti prozradit. Všechny se ale shodly, že k urnám šly a půjdou opět. Své rozhodnutí si nechal pro sebe kastelán zámku a výborný varhaník Marek Buš.

Stejně jako uznávaný umělecký kovář Pavel Tasovský, který má u zámku dílnu, na zámku bydlí a jehož výtvor - originální kované špacírky - v roce 2007 obdrželi jako dárek členové skupiny Rolling Stones, když koncertovali v Česku. "Jen zmíním, že jako živnostník mám k jednomu z kandidátů blíž," naznačil Tasovský.

Na letním sídle Beneš (vpravo) s manželkou Hanou (druhá zleva) v roce 1947 přivítal i tehdejšího předsedu vlády Klementa Gottwalda s chotí.

Za všechny to příznačně shrnul starosta Vladimír Měrka. "Nebudu otevřeně říkat, koho podpořím, protože nechci ovlivňovat rozhodování někoho dalšího, každý má přece svůj rozum a to já respektuji. Mrzí mě, že se společnost polarizuje a vznikají nesmiřitelné tábory jedněch nebo druhých příznivců. Je to škoda," myslí si.

Dnes už je náměšťský zámek především centrem kultury města na řece Oslavě. V době po válce, kdy jej jako konfiskát získal stát, se tu objevila řada významných osobností, které přijížděly za prezidentským párem.

Komunisté pak adaptované prostory využívali k ubytování státních návštěv. Leonid Brežněv tu se svým doprovodem přespal několikrát. Traduje se, že se obával spánku v posteli hlavou pod nebesy, a tak byl ráno polštář pokaždé na opačné straně.

Václav Klaus tu přenocoval v roce 2000, když jako tehdejší předseda Poslanecké sněmovny slavnostně předával prapor města náměšťské letecké základně.

Náměšť nad Oslavou leží v půli cesty mezi Prahou a Bratislavou.

Náměšť nad Oslavou leží v půli cesty mezi Prahou a Bratislavou.