V kápi i v šátku. Takto vypadaly oblíbené kostýmované prohlídky na třebíčském...

V kápi i v šátku. Takto vypadaly oblíbené kostýmované prohlídky na třebíčském zámku v předloňském roce. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zámek v Třebíči nabídne nevšední prohlídky. I s Valdštejnem

  • 0
Za zajímavou akcí můžete vyrazit na třebíčský zámek nejen o právě probíhajících jarních prázdninách, ale také v další vybrané dny v letošní turistické sezoně. V komnatách potkáte nejen posledního majitele panství, ale i měšťana nebo kupce ze 16. století.

Zúčastnit se oslavy Emanuela Valdštejna-Vartenberka, posledního majitele třebíčského panství, a setkat se s jeho ženou Adrienou či zámeckým služebnictvem.

To mohou prožít návštěvníci třebíčského zámku, pokud se v sobotu 13. února zúčastní některé z kostýmovaných prohlídek v expozicích Cesty časem (od 10:30) nebo Valdštejnové na Třebíči (od 14:00 a 15:00).

Valdštejnové

Tito představitelé starobylé české šlechty ovlivňovali život na Třebíčsku po tři staletí. Emanuel Valdštejn-Vartenberk byl po mnichovské dohodě přičleněn při sčítání lidu k německé národnosti, což se mu stalo osudným. Ačkoli byl po skončení druhé světové války Rakouskem jmenován - a Janem Masarykem potvrzen - rakouským konzulem v Brně, byl rodině na základě propagandy místního revolučního národního výboru zkonfiskován majetek. „Zámecká“ větev třebíčských Valdštejnů žila nejprve na rodinném sídle v Mittergrabernu a později na zámku v Idolsbergu. V třebíčském zámku byla poté rolnická škola, mateřská škola a internát a pak také archiv a městské muzeum. Jeho nástupce - Muzeum Vysočiny - využívá zámek dodnes.

„Prohlídka má také návštěvníkům přiblížit odsun příslušníků rodu Valdštejnů z Třebíče do Rakouska,“ přiblížila spoluautorka prohlídek Eva Novotná z třebíčského Muzea Vysočiny.

Prohlídky se budou konat po celý rok, vždy ve druhou sobotu v měsíci. Komnaty hraběcí rodiny Valdštejnů ožijí postavami v podání herců třebíčského divadelního souboru Ampulka.

„Kromě této trasy oživne i interaktivní expozice Cesty časem v předzámčí, kde si budou návštěvníci moci spolu s řemeslníky vyzkoušet jejich nelehkou práci a dozvědět se, jak vypadalo město v minulosti,“ upřesnila Novotná.

Touto expozicí budou provázet představitelé reálných historických třebíčských postav Jana Suchenia a Franceska Calligardiho.

Měšťan Suchenius byl v období protireformace obviněn jako vůdčí osobnost odmítání katolické víry, zatímco benátský kupec Francesco Calligardi nechal na Karlově náměstí koncem 16. století postavit Malovaný dům bohatě zdobený sgrafity, který je dodnes jedním ze symbolů města.

Kostýmované prohlídky se kromě zmíněného termínu budou letos v prvním pololetí konat ještě 19. března, 9. dubna, 7. května či 10. června - v tento den se tak stane v rámci muzejní noci.