Hlavní postavu Petra Bajzy hraje Petr Smékal. Jako učitel už prý ve škole...

Hlavní postavu Petra Bajzy hraje Petr Smékal. Jako učitel už prý ve škole leccos okoukal. | foto: Oldřiška Mikšová

Ochotníci se našli přes inzerát. Po půlroce vyprodali kulturní sál

  • 1
Dohromady se dali sotva před půl rokem, přesto na divadelních prknech sklízejí potlesk. Spolek Ochotníci z Novoměstska vyprodal v Novém Městě na Moravě při premiéře hry Bylo nás pět kulturní dům, zájem byl také o dvě reprízy.

„Premiéra dopadla aspoň podle mého názoru výborně, nad naše očekávání. Bylo vyprodáno, ještě jsme zvyšovali kapacitu sálu, přišlo kolem 350 lidí,“ říká Marta Mikšová, šéfka souboru, režisérka a herečka v jedné osobě. 

Přestože v současnosti žije v Bystřici nad Pernštejnem, rozhodli se s partnerem Petrem Smékalem víc oživit kulturní scénu u sousedů. Zároveň dělají ochotnické divadlo v Rozsochách.

Novoměstský spolek začali skládat teprve loni na podzim. „Podali jsme inzerát, ve kterém jsme oznámili, že kdo má zájem, ať se dostaví,“ vzpomíná Mikšová.

Někteří ze zájemců už divadlo hrávali, jiní jsou úplnými nováčky. Chuť však nechybí nikomu z třiadvaceti členů, kteří se na chodu ansámblu podílejí. „Pro ochotníky to není práce, ale koníček, při kterém zažijeme spoustu legrace, těšíme se na každou zkoušku,“ tvrdí principálka.

„Pracuji ve školství, pro roli puberťáka mám leccos okoukané“

První volba padla na Poláčkův humoristický román Bylo nás pět. Pro potřeby divadla jej upravil Vlastimil Peška, na míru jej předělali oba tahouni nového souboru.

Zatímco Mikšová se pak ujala režie, Smékal si střihnul hlavní roli Petra Bajzy.

„Jelikož působím ve školství, hrála se mi role puberťáka moc dobře, už mám leccos okoukané,“ říká s úsměvem učitel Petr Smékal, který dosud odehrál celkem pět rolí v Rozsochách a v souboru na novoměstské základní škole.

„Od začátku jsme věděli, že chceme hrát titul, který budou lidé dobře znát, ale zároveň není divadelně profláklý,“ vysvětluje volbu Mikšová.

Nápadů je spousta. Další hra je ale zatím překvapením

A byla to trefa. Poláčkovu knihu znají ze školy snad všichni, pětidílný televizní seriál Karla Smyczka viděl i ten zbytek. Teď na prknech ožívají některé legendární hlášky a scénky. 

Jako třeba když Čeněk Jirsák maluje kosočtverec na plot nebo věčné střety s panem Fajstem, penzistou a bývalým pokladníkem v záložně, který nemá co jiného na práci než pětici kamarádů otravovat.

Kdo nestihl první tři představení, má šanci to napravit. „Hrajeme v pátek 24. dubna a dvě představení o den později. Kromě naplánovaných termínů ještě chystáme benefici pro hospicové hnutí,“ zve režisérka.

Nápadů, co nastudují příště, mají novoměstští ochotníci spoustu. Zatím však pečlivě tají, na jaký kus se diváci mohou těšit.