Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek

Čistírna odpadních vod. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Plecháč

Pelhřimov chce pro čističku vlastní firmu. Je to trafika, volá opozice

  • 2
Pelhřimov rozhoduje, kdo bude provozovat zmodernizovanou čistírnu odpadních vod. Městská rada chce založit vlastní městskou společnost. Zatím však nepředložila žádnou finanční rozvahu. Navíc tím město opět riskuje další korekci dotace.

Kolik bude stát provoz nové městské společnosti? Zatím nevíme, to se upřesní. Kolik bude potřebovat peněz na novou techniku? Zatím nevíme, to se upřesní.

Kolem případného vzniku nové městské společnosti, která by měla od letošního podzimu převzít provoz nově zmodernizované čistírny odpadních vod v Pelhřimově, je mnoho neznámých. Přesto mají už v úterý zastupitelé rozhodnout, zda jejímu vzniku řeknou ano.

„Jde zatím pouze o schválení záměru. Pokud to projde, budou probíhat další kroky a v září nebo říjnu by už byly známy konkrétní podmínky,“ tvrdí místostarosta Ladislav Med (ODS).

Původně radnice uvažovala o tom, že by na provoz čistírny vypsala koncesní řízení. Do něj se chtěl přihlásit i její současný provozovatel, firma VODAK Humpolec.

Vyvstala pochybnost, a tak chtějí radní založit novou společnost

Jenže „vyvstala pochybnost o zvoleném způsobu řešení z důvodu jeho vysoké administrativní náročnosti spojené s nebezpečím výrazného zkomplikování budoucí komunikace s novým provozovatelem“. To se píše ve zdůvodnění zastupitelům, proč město od koncesního řízení ustoupilo. Zároveň je v dokumentu i upozornění, že by radnice mohla ztratit kontrolu nad výší vodného a stočného.

Pelhřimovští radní se proto rozhodli, že zkusí jít cestou vlastní městské společnosti. Mohou však narazit minimálně na dvě překážky. Tou první je nesouhlas opozice, které se nelíbí nedostatečná finanční analýza celé operace.

„Jsme absolutně proti tomu, aby se zakládalo další eseróčko bez toho, aniž by nám někdo předložil nějakou relevantní analýzu. Pokud nevíme, co je pro nás výhodnější, vidíme v tom spíš trafiku, která je pro někoho připravená,“ myslí si Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov).

„Čekáme, jak se k tomu zastupitelstvo postaví. Pokud to schválí, budeme to rozvíjet dál. Každopádně společnost by měla mít do deseti zaměstnanců,“ tvrdí Med. Nepředpokládá, že budou potřeba vysoké investice.

Město už jedny korekce platí. Ale státní fond škádlit nepřestává

Druhou překážkou se může stát Státní fond životního prostředí (SFŽP), který na modernizaci čističky poskytl dotaci. Jednou z podmínek bylo i vypsání koncesního řízení na provozovatele.

„Změna provozního modelu možná je, avšak musí být s poskytovatelem dotace v dostatečném předstihu před ukončením projektu konzultovaná. U tohoto projektu však prozatím neevidujeme žádnou komunikaci, která by nastiňovala záměr provozovat vodohospodářskou infrastrukturu v jiném modelu,“ uvedla mluvčí SFŽP Lenka Brandtová.

Město přitom už nyní řeší korekci ve výši 50 milionů korun, kterou bylo sankcionováno za nezvládnuté výběrové řízení na dodavatele stavby (více se dočtete zde).

Pokud by čistírnu skutečně spravovala nová společnost, pro současného provozovatele by to znamenalo propustit dvanáct lidí, kteří na ní momentálně pracují.

„Pravděpodobně by přešli pod město, to ovšem záleží na další dohodě a zda by tam chtěli přejít. Ale to bych předcházela události,“ pronesla ředitelka firmy VODAK Květuše Kučírková.