Nejvíc neodbytní byli v Bystřici podomní prodejci energií do domácností. Ilustrační snímek

Nejvíc neodbytní byli v Bystřici podomní prodejci energií do domácností. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Otravní obchodní zástupci dostali v Bystřici nad Pernštejnem červenou

  • 1
Zastupitelé v Bystřici nad Pernštejnem přijali tržní řád, který zakazuje podomní prodej zboží i nabídku služeb. Dotěrným obchodníkům, na něž si lidé stěžují, nově hrozí až třicetitisícová pokuta. Na diskusním fóru úřadu si nedávno několik místních stěžovalo na neodbytné zástupce energetické firmy.

Zástupci firmy nabízející energie do domácností v Bystřici často zvoní u dveří a dožadují se předložení starých smluv s firmou. "Přišel chlap v černém s červenou kravatou a představil se jako pracovník českého regulačního úřadu. Chtěl vidět faktury za elektřinu s tím, že mají kontrolovat, zda firma E. ON účtuje správně daň. Když po něm manželka chtěla nějaké pověření, vytáhl kartu s firmou Bohemia Energy," napsal na webu města Petr Dvořáček.

Jiný neodbytný podomní energetik se podle Karla Mičánka odporoučel, až když pan domácí pohrozil policií.

"Těch stížností od lidí přibývalo. Firma E. ON přitom neměla s obchodníky nic společného. Někteří prodejci se navíc nestyděli tvrdit, že je k lidem posílají z městského úřadu," přiblížil starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

I proto zastupitelé v novém tržním řádu podomní prodej zboží i služeb úplně zakázali. Porušení bude bráno jako přestupek, za který hrozí pokuta až do třiceti tisíc korun.

Na ulicích lze obchodovat dál

"Lidé si stěžovali i na pouliční prodavače, kteří dokážou být také dotěrní. Tento druh prodeje jsme ale nezakázali, protože bychom tím trestali i různé charitativní sbírky," řekl Pačiska. Venku se totiž může člověk lépe bránit než ve dveřích vlastního bytu.

Podomní prodavači si navíc často vybírají starší a třeba i méně zorientované zákazníky. V Bystřici i ve Žďáru nad Sázavou bývá jejich cílem například dům s pečovatelskou službou.

Zákazy v jiných městech nejsou tak striktní

Zákaz podomního prodeje většina měst na Vysočině nemá. Kromě Bystřice platí ještě ve Žďáru nebo ve Velkém Meziříčí. Není ovšem tak striktní a jeho porušení se většinou řeší blokovou pokutou do tisíce korun. Ve Žďáru se například zákaz nevztahuje na nabídky firem prodávajících plyn či elektřinu.

Že jsou podomní obchodníci častým důvodem výjezdu městské policie ve Žďáře nad Sázavou, potvrdil i její šéf Martin Kunc.

"Víc než nabídky energie se jedná o prodej nádobí, fotoaparátů, kožených bund nebo mobilních telefonů. Prodavači jsou většinou ze Slovenska, z Rumunska a z bývalé Jugoslávie, takže při jejich kontrolách spolupracujeme s cizineckou policií. Proto se taky nekoná přestupkové řízení, ale uděluje se okamžitá bloková pokuta," vysvětlil Kunc.

V Jihlavě se sice s obdobnými problémy také setkávají, ale řeší to tím, že prodejce legitimují a zjišťují, zda skutečně zastupují zmíněnou firmu.

"Můžeme je také vykázat, pokud někoho obtěžují," dodal šéf jihlavských strážníků Jan Frenc.

Podle starosty Třebíče Pavla Heřmana víc než ti podomní trápí město dotěrní prodavači na ulici. "Jsou to často pochybné organizace, proto je policie raději lustruje," řekl Heřman.

Zákaz podomního prodeje nemají a neplánují ani v Pelhřimově a v Brodě.