Takto zářil v polovině února nad centrem města ohňostroj k biatlonovému mistrovství světa. Podle novoměstské radnice byl nebezpečný. I proto po čtyřech měsících přistoupila k plošnému zákazu podobných akcí v památkové zóně. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ohňostrojům v Novém Městě na Moravě odbouchalo, radnice je zakázala

  • 3
K velkolepému ohňostroji se při únorovém mistrovství světa v biatlonu na náměstí v Novém Městě na Moravě upínaly tisíce očí. Málokdo tehdy tušil, že to bude poslední taková podívaná. Město, které se uchází o pořadatelství dalších světových akcí, veškerou pyrotechniku v centru zakázalo.

Pokud si kdokoli bude chtít v centru Nového Města na Moravě například na Silvestra zapálit petardu, měl by si připravit minimálně tisícikorunu. Radnice k 1. červnu zakázala používání jakékoliv zábavní pyrotechniky v centru města. Zákaz se týká celé památkové zóny.

Znamená to mimo jiné, že by se v Novém Městě na Moravě neměly konat už žádné ohňostroje nejen na přelomu roku, ale ani u příležitostí velkých sportovních akcí.

"Byly bychom rádi, kdyby se do budoucna ohňostroje ve středu města nekonaly. Myslíme si totiž, že do památkové zóny nepatří," uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.

"Ten poslední k biatlonu byl už dost nebezpečný, i když k žádné škodě nedošlo. Protože je pyrotechnika čím dál výkonnější, stále více hrozí, že by se petardy odrážely zpátky a poškozovaly objekty na náměstí případně ohrožovaly lidi," dodal.

Důvodem ke schválení vyhlášky o pyrotechnice byly podle něj i stížnosti obyvatel na hluk a rušení nočního klidu.

"S hlukem například při oslavách v obytných zónách se dokážeme vypořádat pomocí protihlukových norem. S pyrotechnikou to dosud možné nebylo," doplnil Šmarda.

Město si tím uzavírá určité možnosti, tvrdí hejtman

Na dodržování vyhlášky bude podle něj dohlížet městská policie. Hříšníkům bude hrozit pokuta minimálně tisíc korun na místě a až 30 tisíc korun ve správním řízení.

Pořadatele biatlonového šampionátu Jiřího Hamzu zpráva o zákazu pyrotechniky a ohňostrojů zastihla v ruském Soči. A neskrýval nad postojem vedení města překvapení.

"Určitě mi nepřišlo, že bychom dělali ohňostroj, který by šel proti nějakým bezpečnostním pravidlům. Byl schválený. Těžko to víc komentovat," reagoval.

Přislíbil však, že se při pořádání dalších sportovních svátků bude novým nařízením řídit. "Podřídíme se pravidlům, která budou v dané chvíli dostupná," vzkázal.

Nevyloučil přitom, že by se ohňostroje příště mohly pořádat například přímo ve Vysočina Areně.

Že jde cestou zákazu pyrotechniky město, které velké mezinárodní sportovní akce a s nimi spojené doprovodné programy zviditelňují nejvíce z celého kraje, se podivil i vysočinský hejtman Jiří Běhounek.

"Každý na to má trochu jiný pohled. V Novém Městě si tím možná uzavírají určité možnosti," konstatoval. Jak dodal, vhodnější by bylo vymezit místa, kde lze pyrotechniku používat. "Ale já nemám co komu nařizovat. Města jsou samosprávná," doplnil.

Šmarda ale zároveň připustil, že za určitých okolností může radnice udělit výjimku. "Ta se může týkat akcí pořádaných městem, případně o ni může požádat pořadatel," zmínil novoměstký starosta. Jaké podmínky by ale pořadatel musel splnit, však město dosud nestanovilo.

, ,