Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv

Cigareta není práce. Přibývá firem, které kouření zakázaly

  • 111
Tato doba kuřákům nepřeje. Od konce května bude platit úplný zákaz kouření v restauracích a k cigaretám přestávají být tolerantní i někteří zaměstnavatelé. Kvůli zákazu kouření na pracovišti podávají lidé i výpovědi.

K absolutnímu zákazu nedávno přistoupili v nadnárodní firmě CooperStandard Automotive. Jejich žďárská pobočka s necelou tisícovkou zaměstnanců je nekuřácká teprve dva měsíce.

„Od prosince 2016 jsme plošně zakázali kouření v celém areálu. Nařízení platí jak pro zaměstnance, tak i externí dodavatele či zákazníky,“ uvedl ředitel závodu František Šustr.

Do té doby vedení firmy kouření ve vyhrazených kuřárnách a během stanovených přestávek tolerovalo, což se však kvůli porušování pravidel ze strany zaměstnanců ze dne na den změnilo.

Ne všem se takový zákaz líbil, několik kuřáků z řad zaměstnanců poté reagovalo podáním výpovědi.

Není to však ojedinělá situace. Například ve žďárské elektrotechnické firmě Del platí zákaz již několik let. Pokud si chce zaměstnanec zapálit cigaretu, musí si „odpíchnout“ a čas strávený kouřením napracovat. Podle informací MF DNES je nepřítelem kouření také nový výkonný ředitel sousedního Žďasu Pavel Cesnek. K zásadním změnám vůči zaměstnancům však zatím nedošlo.

V Motorpalu kouří čtvrtina zaměstnanců, míst pro kuřáky ubylo

Jen drobné změny nastaly v jihlavském Motorpalu, který má pobočné závody v Jemnici, Batelově a Velkém Meziříčí.

„V Motorpalu došlo během posledního roku k redukci některých vyhrazených míst pro kuřáky, ale v zásadě firma i nadále ctí osobní svobodu svých zaměstnanců kuřáků. Pokud si zapálí ve svém volnu o pracovních přestávkách na vyhrazených místech, kouření tolerujeme,“ sdělil mluvčí Motorpalu Karel Samec.

Doplnil, že analýzy efektivity jednotlivých provozů i jednotlivých zaměstnanců jsou v Motorpalu alfou a omegou prováděných změn, jelikož po vstupu nového strategického partnera dochází k reorganizaci. K vlivu kouření na efektivitu zaměstnanců se zatím nepřihlíží.

„Žádné statistiky o kuřácích si také nevedeme, ale odhadem podle počtu lidí, kteří postávají v kuřáckých koutcích v jihlavském závodě, kde pracuje okolo 670 lidí, může jít tak zhruba o čtvrtinu z nich,“ dodal Samec.

Problematice kouření se dlouhodobě věnují bez ohledu na aktuální legislativní změny i ve společnosti Mann+Hummel v Nové Vsi na Třebíčsku.

„Máme několik venkovních speciálně upravených prostorů, kde mohou zaměstnanci o přestávkách kouřit. O plošném zákazu kouření prozatím neuvažujeme,“ reagoval personalista Lubomír Krátký.

Přitvrzovat se nechystají ani Kostelecké uzeniny. „V ideálním případě bychom v našich provozech kouření zakázali úplně, ale je to nereálné přání. Z toho důvodu jsou zřízeny oficiální kuřárny, kde je umožněno zaměstnancům o přestávkách v práci kouřit. Zpřísňovat pravidla jsme nemuseli, je to v podstatě dlouhodobě zavedená praxe,“ vysvětlil personální ředitel masozávodu Zdeněk Lidmila. Postihuje se podle něj kouření v šatnách a na toaletách.

Nechce vidět podupávající kuřáky před vchodem

Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou žádná zvláštní pravidla vůči kuřákům nastavená nemá, i když pro chodby a kanceláře platí zákaz kouření.

„A to jak z požárně-bezpečnostních důvodů, tak i z ohleduplnosti k nekuřákům. Byl to jeden z prvních principů, který jsem zavedl po svém nástupu již v roce 1997, a nepotřeboval jsem ani žádný zákon,“ říká tajemník úřadu Jan Havlík.

„Ostrov svobody“ pro hrstku vyznavačů nikotinu představuje kuřárna. „Vždy mi spíše vadil pohled na postávající nebo v zimě podupávající kuřáky před vchody do úřadů a budov institucí než cigaretový kouř v jedné vyhrazené místnosti,“ vysvětluje svůj postoj Havlík.

Aktuální situaci ohledně zákazu kouření v restauracích považuje za hysterii.

„Připomíná mi hon na čarodějnice, kdy určité skupině lidí ve jménu jakéhosi dobra říkáme a vymezujeme, kde může páchat své svobodné rozhodnutí. Už nám nestačí jen ekonomické a psychologické regulace, tak se přibližujeme k takzvané prohibici, i když zatím částečné,“ míní tajemník, který se označuje za příležitostného kuřáka.

Zákazu kouření ve veřejných budovách v prostorách přístupných veřejnosti se drží i na krajském úřadu. „Pro kouření nemáme vyčleněnou žádnou místnost. Zaměstnanci i veřejnost mají možnost využít pouze několik vyhrazených venkovních míst pro kouření,“ popisuje ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Jde o nádvoří úřadu a balkon budovy C.