Voliči na Vysočině budou moci poslední říjnový víkend vybírat z 18 uskupení a celkem 316 kandidátů do sněmovny. Ilustrační snímek.

Voliči na Vysočině budou moci poslední říjnový víkend vybírat z 18 uskupení a celkem 316 kandidátů do sněmovny. Ilustrační snímek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nechtěný poslanec, sám voják v poli i rekordman. Všichni chtějí hlasy

  • 1
Pestré kandidátky pro předčasné volby sestavila uskupení na Vysočině. Převažují v nich starostové a místostarostové. Oproti minulosti ubyli lékaři. Někteří bývalí poslanci měli problém vůbec kandidovat. Jejich strany je už na kandidátkách nechtěly. A volby se mohou stát i základem pro zlomení jednoho letitého rekordu.

Osmnáct stran a uskupení a rovných 316 kandidátů čeká na hlasy voličů v předčasných parlamentních volbách na Vysočině. Soutěžit by měli přibližně o deset křesel.

Kolik je těchto lidí na kandidátkách

starosta, místostarosta 32

lékař, primář, sestra 11

učitel, pedagog, ředitel ZŠ 19

zemědělec, agronom 11

podnikatel, živnostník, OSVČ 38

vysokoškolsky vzdělaní 153

bývalí poslanci 6

Všechna uskupení zveřejnila kandidátky. O přízeň voličů se ucházejí protřelí politici, ale také třeba novináři, lékaři, trenér, operní zpěvák, advokáti či majitelka fitcentra (kompletní kandidátky na Vysočině si prohlédněte zde).

Až na tři kandidátky jsou všechny dvacetičlenné. Hnutí Změna posílá do voleb deset uchazečů, Česká pirátská strana pět a za Aktiv nezávislých občanů kandiduje jediný voják v poli - Vladimír Prokeš.

"Situace nedovolila dalším lidem zapojit se. Hrozila u nich ztráta zaměstnání," vysvětluje. Aktiv o sobě dává vědět jen na internetu.

Nejstarší kandidátkou bude na Vysočině jednaosmdesátiletá brněnská důchodkyně Jindřiška Severinová. Jako dvacátá v pořadí v hnutí LEV 21 však nemá šanci.

Komunista Pavel Kováčik může zlomit sněmovní rekord

Z těch, kdo mají naději reálnou, je nejstarší pelhřimovský starosta Leopold Bambula. Trojce kandidátky ODS je 74 let. "Velké šance si nedělám. Víme, jak na tom ODS je. To se projeví i v regionech," říká.

Bambula jde do voleb bez ambicí na Sněmovnu. "Vzal jsem to, jen abych podpořil kolegy a ukázal, že v ODS jsou i slušní lidé," vzkázal zakládající člen strany v Pelhřimově.

Před sedmi lety měl vážné zdravotní problémy a sliboval, že politické aktivity omezí. Ale dal se do pořádku a nyní opět jezdí na kole, lyžuje a hraje volejbal.

Sázka na známé tváře z regionu je patrná z celé kandidátky ODS. Dvě třetiny uchazečů působí nebo působili ve vedení měst a obcí.

Rekordmanem se v případě zvolení může stát lídr KSČM Pavel Kováčik. Ve Sněmovně je bez přerušení od roku 1996. Pokud bude zvolen a dokončí období, o rok překoná Jana Kasala. Lidovec ze Žďáru byl poslancem rovných 20 let.

Pavel Antonín opět útočí z druhé řady. Musí. Výbor ho nechtěl

Počtvrté se bude o poslanecké křeslo ucházet Vladislav Nechvátal. A počtvrté za jiné uskupení. V roce 1998 neuspěl za ODA, v roce 2006 za ODS ani v roce 2010 za Svobodné. Letos to zkusí jako lídr kandidátky Hlavu vzhůru.

"ODA zanikla, ODS po rozkolu s Václavem Klausem nabrala jiný směr, u Svobodných jsem nepozoroval cestu k potřebné integraci malých stran. Tuto snahu vidím až u Suverenity Jany Bobošíkové, čehož je její kandidátka Hlavu vzhůru důkazem," vysvětluje.

Někteří bývalí poslanci budou mít obhájení postu těžší. Strany je zařadily až dospodu kandidátek. Příkladem je primář Pavel Antonín u ČSSD. Je až jedenáctý. A to může být ještě rád. Původně s ním strana nepočítala vůbec.

"Okresní výbor mě nenominoval. Na kandidátku mě zařadilo až krajské vedení," uvedl primář brodské porodnice.

Situace to pro něj není neznámá. V roce 2010 do Sněmovny skočil až z 19. místa a do role náhradníka pasoval trojku Petra Zgarbu. A příběh se může opakovat. Bývalý ministr zemědělství, který skončil po spekulacích s pozemky (více čtěte zde), a farmář, jenž po minulých neúspěšných volbách našel velice rychle uplatnění jako expert společnosti ČD Cargo (přečíst si můžete zde), je i tentokrát trojkou kandidátky ČSSD.