Politici Kraje Vysočina budou opozici detailně informovat o všech svých zahraničních cestách. Například o pobytu na Tchaj-wanu, kde byli mimo jiné ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec (vlevo) a náměstek Vladimír Novotný (vpravo), se dozvěděli až z novin.

Politici Kraje Vysočina budou opozici detailně informovat o všech svých zahraničních cestách. Například o pobytu na Tchaj-wanu, kde byli mimo jiné ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec (vlevo) a náměstek Vladimír Novotný (vpravo), se dozvěděli až z novin. | foto: MAFRA

Kraj Vysočina bude lépe informovat o cestách radních do zahraničí

  • 1
Než MF DNES otevřela téma zahraničních cest krajských politiků ČSSD na Vysočině, neměla opozice o návštěvách exotických destinací tušení. Proto tuto záležitost přenesla na jednání zastupitelstva. Dostala příslib, že už nic tajné nebude. Dopředu ale o cestách ani nadále vědět nebude.

Debatu otevřel Ota Benc z opoziční ODS. Toho zaujala informace o měsíc staré návštěvě pětičlenné krajské delegace na Tchaj-wanu.

"Po téhle cestě jsme poprvé obdrželi větší zprávu, která obsahovala, kdo tam všechno byl a kdo co hradil. A na příště budou podle náměstka Novotného z ČSSD připraveny další informace. Předpokládám, že půjde o náklady a to, čím se ta delegace skutečně zabývala," uvedl Benc.

Kraj cesty nikdy netajil, brání se kritice hejtmanství

"Kraj Vysočina nikdy cesty svých zástupců netajil. Zastupitelstvo Kraje Vysočina je dvakrát ročně veřejným materiálem, který bere hlasováním na vědomí, informováno o zahraniční spolupráci. Tento materiál reflektuje výstupy ze zahraničních cest. Stávající praxe je osvědčená, efektivní, průkazná a historicky nezpochybňovaná žádnou krajskou reprezentací včetně minulých zastupitelstev."

Jitka Svatošová, oddělení tiskové
Krajský úřad Kraje Vysočina, Jihlava

Takové zprávy podle něj dříve nebyly běžné. "Zatím jsem si za svou praxi nevšiml, že by o zahraničních cestách, kromě Ukrajiny, krajský úřad takto informoval," pravil Benc s tím, že poprvé se o cestování do exotických zemí dozvěděl z MF DNES.

To se však má nyní změnit. "Bylo slíbeno, že praxe už bude jiná. Rada kraje to zřejmě bere tak, že je důležité o zahraničních cestách informovat. Já jsem za to rád, je dobře, že to takto řeší. Pak bude jasné, co za cestou je a že nejde jen o výlet, jak se může někomu zdát," podotkl Ota Benc.

"Pět dní jsme pracovali. Od osmi ráno do deseti večer"

Detailní zprávu ze zahraniční cesty na příští zastupitelstvo sestavuje náměstek Vladimír Novotný.

"Bude tam vypsaný den po dni, kde jsme byli, koho navštívili, s kým jsme jednali, jaké úkoly jsme zadali, co z toho všeho vyplývá a co se uskuteční. Případně co z toho může mít krajský úřad, samospráva a naši podnikatelé," vysvětlil Novotný.

"Byl bych rád, aby to nebylo vnímáno jako nějaký výlet. Jde o pracovní záležitosti. Ráno v osm jsme vyjížděli na jednotlivé firmy a do deseti večer pracovali. Celých pět dní. I ten volnější den před odletem jsme věnovali setkání s bývalým ambasadorem Tchaj-wanu," doplnil náměstek.

Není důvod, aby opozice o zahraničních cestách věděla předem

Ve skupině, která vyrazila na Tchaj-wan, byl i ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. A podle něj je v pořádku, že opozice o cestách dopředu neví.

"Není důvod, aby byla opozice informována předem. Nikdy tomu tak nebylo. Opozice má samozřejmě možnost být informována o výsledcích té cesty," uvedl Kadlec.

Cesty schvaluje buď právě šéf úřadu, nebo jeho přímí podřízení a v případě samosprávy hejtman - dle toho, koho se schvalovaná cesta týká. "Vždy se hodnotí účel a rozsah cesty. Velmi se posuzuje i to, zda z ní budou nějaké přínosy," vysvětlil běžnou praxi šéf úřadu.

Z výprav pak vznikají konkrétní výstupy. V případě Tchaj-wanu jde o projekt e-ambulance, což je elektronické objednávání pacientů do nemocničních ambulancí.

"Mezi další projekty pak patří třeba návštěvnicky atraktivní průvodcovský systém v pelhřimovském a třebíčském muzeu a v jihlavské zoo," jmenoval Kadlec.

Spolupráce s Tchaj-wanem zástupcům kraje pomáhá i ve školství unikátním zařízením na šetření energie. "Ten využívají v oboru energetik v třebíčské škole. Učí se tak regulovat energii," říká Kadlec.

Kraj chce s Tchaj-wanem rozjet byznys s pivem

A cesta do daleké země pak znamená i přínos pro podnikatele v regionu. Ti se sejdou ve čtvrtek na kraji, aby si vyslechli tchajwanskou společnost Tatung, která má pobočku v Plzni. Řeč bude o úspoře energií.

O obcích, které se můžou zapojit do kompletní analýzy spotřeby a dodávky elektrické energie tak, aby jejich spotřeba ze sítě byla co nejnižší a ušetřily.

Zdeněk Kadlec také vidí možnosti v oblasti byznysu s pivem, jež by šlo právě na Tchaj-wan.

"Je tu možnost nejen dodávky piva od našich regionálních firem, ale dodat jim i celou technologii," naznačil Kadlec, jaký výstup může také z takové zahraniční spolupráce vyjít.

A kolik cesta stála? Tchajwanská strana zaplatila náklady třem z pěti účastníků návštěvy. Z krajských peněz se hradila cesta dvěma lidem - 65 tisíc korun. "Tchaj-wan to platil, protože tam mají zájem o naši spolupráci na projektech," vysvětlil náměstek Novotný.

Podle zastupitele za KSČM Jana Slámečky bude detailnější informovanost přínosná. "Bude mnohem lepší, když budou záležitosti průhledné. Pak nebudou vznikat možnosti kritiky těchto cest, protože pod zahraniční cestou si člověk může představit ledasco," pravil.