Na rybníku Markovka za Třebíčí se pravidelně schází parta otužilců. Ve čtvrtek...

Na rybníku Markovka za Třebíčí se pravidelně schází parta otužilců. Ve čtvrtek ráno se tam za pravidelnou koupelí vypravil Zdeněk Mikolášek (na snímku), Jan Bartík, Petr Brada a Vladimír Janoušek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Otužilci v Kožichovicích zkoušeli, co tělo vydrží. Hlídala je záchranka

  • 0
Otužilci v sobotu testovali na rybníce Markovka u Kožichovic na Třebíčsku, jak na koupání v ledové vodě zareaguje lidské tělo. Osm si jich pod dohledem lékaře záchranné služby nechalo změřit krevní tlak, puls, tělesnou teplotu a okysličení krve a vrhli se na pár minut do ledové vody.

Voda měla kolem půl stupně a mráz klesl na minus patnáct. "Informací o otužování je stále hodně málo. Chtěli jsme v praxi vyzkoušet, jak to funguje a co to vlastně s tělem udělá," vysvětlil zakladatel místního spolku Ledních medvědů Zdeněk Mikoláš.

Otužilci na Třebíčsku

Poté si měření zopakovali. Po koupání by se hodnota tepové frekvence i tlaku měla lehce zvýšit, naopak teplota zase klesnout. Jenže každý člověk je jiný - například jediná žena mezi otužilci, Zdena Mejzlíková, měla tep i tlak po koupání nižší a její tělesná teplota se téměř nezměnila.

"Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale není mi zima a ani se neklepu jako třeba chlapi," řekla Mejzlíková, která s otužováním začala zhruba před třemi lety.

Podle lékařů je otužování v mrazech prospěšné. "Je to výborná prevence respiračních onemocnění a posiluje imunitní systém," uvedl lékař Michal Kříž.

"Otužování ale vyžaduje režim a odborný přístup a není dobré to dělat nějak amatérsky," dodal doktor.