Na stanovišti záchranné služby v Telči od září nebude v noci sloužit lékař. Ten v případě potřeby vyrazí k akutnímu případu z Jihlavy. Ilustrační snímek

Na stanovišti záchranné služby v Telči od září nebude v noci sloužit lékař. Ten v případě potřeby vyrazí k akutnímu případu z Jihlavy. Ilustrační snímek | foto: ZZS Královéhradeckého kraje

Záchranka bude v noci v Telči sloužit bez lékaře. Město to odmítá

  • 0
Od září čeká systém výjezdů rychlé záchranné služby na Telčsku podstatná změna. V noci už na stanovišti záchranářů nebude v pohotovosti lékař. Ten v případě potřeby vyjede vstříc pacientovi až z Jihlavy. Proti změně radnice protestuje. Podobný systém ale roky funguje na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku.

"Změna nám byla pouze oznámena. Samozřejmě se nám nelíbí, ale to je tak jediné, co můžeme dělat. Jako město totiž nejsme zřizovatelé," řekl telčský starosta Roman Fabeš s tím, že na krajské ředitelství záchranné služby chystá nesouhlasný dopis.

Podle ředitelky Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislavy Filové je však systém zvaný rendez-vous na Vysočině historicky prověřený a dlouhodobě se osvědčil.

Systém rendez-vous

Rychlá lékařská pomoc systému rendez-vous je jedním ze dvou způsobů, jež jsou v České republice využívané k organizaci výjezdových skupin a stanovišť záchranných služeb.

Poprvé byl tento systém využit v 70. letech minulého století v Německu. Průkopníkem v České republice byla v roce 1987 Praha a nyní jej kromě Ústeckého využívají všechny kraje země.

Spočívá v tom, že pokud je u výjezdu potřeba lékař, je na místo zásahu vyslána sanita se zdravotníkem. Ten poskytne první ošetření a s pacientem míří pak sanita k nemocnici. Lékař mezi tím druhým vozem z jiného stanoviště vyjede vstříc sanitě. Potkají se cestou a teprve pak se na pacienta podívá lékař.

"Z Havlíčkobrodska ani Pelhřimovska nemáme žádné negativní odezvy," uvedla.

Na telčské záchrance nyní slouží několik lékařů, všichni se však již pomalu blíží důchodovému věku. Mladí lékaři přitom mají kvůli legislativní úpravě atestací velmi ztíženou možnost se do týmu záchranky dostat.

"Mám strach, co bude dál, když už teď byla přijata takováhle opatření," postěžoval si Fabeš.

K systému rendez-vous přistupuje postupně stále více záchranných služeb. "Je to především z důvodu nedostatku lékařského personálu, což je dlouhodobý a celorepublikový problém," vysvětlila Filová.

Od nového roku navíc začne pro záchranky platit výjimka ze zákoníku práce a lékaři již nebudou moci odsloužit takové množství přesčasů jako dosud.

Zdravotnická záchranná služba si jako podklad pro plánovanou změnu nechala zpracovat analýzu. Z ní vyplynulo, že v noci mají záchranné týmy zhruba o 40 procent méně výjezdů než v denních hodinách. A pouze u 20 procent případů ze všech výjezdů je třeba přítomnosti lékaře.

Mohla by se prohloubit spolupráce s Dačicemi

Krajské ředitelství záchranné služby proto věří, že zářijová změna nikoho na zdraví neohrozí. "V Jihlavě budou neustále připravené dvě záchranné posádky s lékařem, z nichž bude vždy jedna připravena vyrazit do Telče," dodala Filová.

Budoucí situaci v Telči by mohla pomoci spolupráce s blízkými Dačicemi, které již leží v Jihočeském kraji. Mezikrajská spolupráce v kraji zatím probíhá pouze tehdy, pokud je na Telčsku třeba další záchranky ve chvíli, kdy již domácí zasahuje u jiného případu.

"My jezdíme tam, kam nás pošle dispečink na základě dohody krajských ředitelů záchranné služby. V Telči zatím trvalá výpomoc potřeba nebyla, protože tam vždy sloužil lékař. Jak to bude dál, nevíme," uvedla vedoucí výjezdového stanoviště dačické záchranky Ludmila Fabešová.

Systém rendez-vous má být podle krajské zdravotnické záchranné služby flexibilní, pružnější a ekonomičtější. Navíc má maximálně využívat spolupráce zdravotních posádek a pracovního času lékaře.

"Není nám známo, že by byl ze stran pacientů s provozem systému rendez-vous na Vysočině nějaký problém," uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.