Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ZZS Trans Hospital

Pro obézní ženu jel vysokozdvižný vozík. Záchranka chce speciální sanitu

  • 186
Záchranáři i lékaři v nemocnicích se čím dál častěji setkávají s velmi obézními pacienty. Pořizují proto speciální nosítka i lůžka s nosností do 250 kilogramů. Občas ale ani to nestačí. Jihlavská záchranka proto usiluje o novou sanitku, která by byla pro těžké pacienty uzpůsobena.

Stačil okamžik, staršímu muži se zamotala hlava a následoval pád. Ležel v Jihlavě na chodníku a nebyl schopný se sám zvednout. Jeho váha se blížila k dvěma stům kilogramů. Záchranářům s ním museli pomáhat kolemjdoucí, problém byl i v sanitce. Proto záchranka touží po speciálním voze pro obézní.

Přivolaní záchranáři nakonec zjistili, že se jednalo „jenom“ o vykloubené rameno. Horší bylo, jak dostat pacienta na nosítka. Nakonec se to dvojici záchranářů za pomoci kolemjdoucích a za značného fyzického úsilí podařilo. Problémy s extrémně obézními ale záchranáři a nemocnice řeší stále častěji.

„Obéznějších pacientů je poměrně dost. I proto jsme ve všech sanitkách vyměnili nosítka za ta s vyšší nosností. To znamená, že jsme připravení transportovat pacienta s maximální váhou 250 kilogramů. Sanitka je vybavená i schodolezem,“ připomíná ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová.

V některých případech žádají zdravotníci o pomoc hasiče. „Bývá to v situaci, kdy pacienta nemůžeme naložit nebo jej dostat z bytu,“ dodává.

„Jeden z nejkurióznějších případů se stal vloni v únoru,“ vzpomíná mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Jihlavští hasiči byli tehdy zdravotníky požádáni, aby pomohli s transportem těžce obézní pacientky, která vážila kolem tří set kilogramů. Záchranáři ji kvůli její tloušťce nemohli dostat ze dveří bytu ani ji jinak přemístit.

Místo nosítek posloužily palety s matracemi

Na pomoc musel nakonec přijet vysokozdvižný vozík. „Pacientku uložili na dřevěné palety o rozměru dva krát jeden metr, na nichž byly umístěny matrace. Pak ji na tomto provizorním lůžku transportovali pomocí vysokozdvižného vozíku oknem ven,“ vypráví Musilová.

A protože ani sanitka nebyla schopná ženu převézt, hasiči ji museli naložit do dodávky. „V nemocnici ji pak opět vysokozdvižným vozíkem vyndali a přesunuli na postel,“ dodala Musilová.

Jelikož je těžce obézních pacientů podle ředitelky Filové čím dál víc, chtěli by záchranáři pořídit pro tyto případy speciální sanitku.

„Chtěli jsme pro její nákup využít evropské dotace už letos v zimě. Do této výzvy se ale přihlásilo tolik žadatelů, že došlo k vyčerpání finančních fondů a byli jsme odmítnuti. Této myšlenky se ale nechceme vzdát a sanitku bychom rádi ve výhledu dvou let koupili,“ dodala.

Vůz pro záchranáře by měl být multifunkční. I pro infekce

Podle ní by tento sanitní vůz měl být multifunkční. „Chceme, aby mohl sloužit i pro převoz vysoce infekčních pacientů ve speciálním biovaku,“ upozornila Filová.

Zatímco standardní sanitka bez přístrojového vybavení stojí dva miliony korun, cena této speciální by mohla dosáhnout až čtyř milionů.

Problémy s těžce obézními pacienty zažívají i v nemocnicích. Mají kupříkladu obavy, že vysoká váha pacientů může velmi drahé diagnostické přístroje za stovky tisíc korun nenávratně poškodit.

Proto většinu nového vybavení už pořizují s výhledem na to, že jej budou využívat i silnější pacienti. Například novoměstská nemocnice pořídila nedávno novou magnetickou rezonanci uzpůsobenou i pro silnější pacienty. Brodská nemocnice zase třeba nakupuje lůžka s nosností 250 kilogramů.