Stavba tropického pavilonu v jihlavské zoologické zahradě.

Stavba tropického pavilonu v jihlavské zoologické zahradě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hadi musí počkat. Jihlavě hrozí za tropický pavilon sankce 25 milionů

  • 7
Nesnáze provázejí dostavbu tropického pavilonu v jihlavské zoologické zahradě, který je posledním dílem projektu Zoo pěti kontinentů. Městu jako investorovi hrozí, že bude muset vrátit 25 milionů korun z evropské dotace. A to jen proto, že stavební firmy použily jiný typ izolace, než bylo v plánu.

„Momentálně probíhají intenzivní jednání s magistrátem. My i město si necháváme vypracovat samostatné odborné posudky. Snažíme se najít nějaké společné řešení. ROP Jihovýchod v této záležitosti nerozhodl, a nemůžeme proto hovořit o konkrétních částkách,“ reagovala na dotaz MF DNES Kateřina Dobešová, tisková mluvčí úřadu Regionální rady regionu Jihovýchod.

Podle náměstka jihlavského primátora Vratislava Výborného se však má jednat o korekci ve výši 25 milionů korun - tedy o 25 procent z celkové poskytnuté dotace.

„S důvody, které ROP uvádí jako podstatné pro odejmutí části dotace, my rozhodně nesouhlasíme. Nicméně to pro nás nevypadá příliš dobře. Po posledním jednání v Brně nejsem v této věci příliš optimistický,“ řekl Výborný.

Kontrolorům se nelíbí, že v průběhu stavebních prací museli stavbaři přehodnotit výběr typu izolačního materiálu pod střechu. Druh izolace, se kterým se původně počítalo, nebylo možné použít vzhledem k nízkým teplotám, které venku panovaly. Protože byla stavba již v neplánovaném časovém skluzu, vybrán byl jiný druh izolace, který bylo možné montovat i za nízkých teplot.

„ROP Jihovýchod ale nenapadá ani tak výběr izolace, zpochybňuje vlastní výběrové řízení. S použitím toho izolačního materiálu, který je nyní na pavilonu, by vyhrála jiná firma, která jej nabízela o něco levněji,“ vysvětlil Výborný s tím, že takovéto zhodnocení stavu věci mu nepřipadá správné.

Je to dobré, sankcí odpadne další pětimilionová pokuta

„Jediné pozitivum - jestli se to tak dá vůbec říct - je to, že pokud se pětadvacetiprocentní korekce potvrdí, město by nemuselo vracet pětimilionovou sankci za širší oka v nerezových sítích v pavilonu opic. Počítá se vždy ta vyšší částka,“ dodal první náměstek jihlavského primátora.

I když stavba tropického pavilonu měla být hotová již koncem července, nový pavilon nebyl zoologické zahradě ještě oficiálně předán. Nebyl totiž zatím ani zkolaudován.

„Je tam třeba udělat ještě některé změny, které se týkají bezbariérového přístupu. Způsob, který navrhl projektant, nebylo možné použít. Připravuje se tam tedy výtah. To si vyžádá zdržení přibližně do konce října,“ řekl Výborný s tím, že pracovníkům zoo město umožnilo pavilon používat ve zkušebním provozu.

A ti intenzivně pracují v interiérech. „Věnujeme se zejména zařizování chovatelského zázemí, estetickým úpravám a umísťování substrátu pro příští výsadbu rostlin. Druhové složení rostlin a postupy pěstování konzultujeme s odborníky a dolaďujeme jejich seznam. V horizontu dvou týdnů bychom chtěli začít s výsadbou. Současně probíhají zkoušky technologie, zejména systému pro udržování kvality vody,“ popsala aktuální práce v novém pavilonu ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Poté budou následovat transporty a následné umístění zvířat, což opět zabere čas. Nicméně ke konci roku by už opravdu chtěla zoo nový pavilon otevřít.

Lidé půjdou po lanovém mostu, pod nimi budou meandry řeky

Tropický pavilon je poslední a finančně, stavebně i technologicky nejnáročnější částí projektu Zoo pěti kontinentů. Budova zaoblených tvarů a povrchem z měděných plátů má evokovat pocit, že je vyrobena z kůže plazů. Atmosféru tropického lesa mají zajišťovat například opuštěná chýše lidožrouta, vrak havarovaného letadla, tropická meandrující řeka, lanový most či vodopád.

Kolekci zvířat zde mají obohatit zejména nové druhy plazů a bezobratlých živočichů. Zpět by se měli vrátit krokodýli čelnatí, přibude krokodýl siamský a aligátor čínský. Svými rozměry zaujme anakonda, ale hadi budou mít podle Kubíkové mnohem širší zastoupení. Pestré bude také složení ještěrů.

„Pokusíme se zahájit chov lezců, což jsou zvláštní ostnoploutvé ryby, a místo zde naleznou i nové druhy žab. Součástí chovného záměru jsou rovněž některé druhy savců, ať už jsou to dosud chované drápkaté opičky, damani, outloni, ježci, nebo nově bércouni - drobní hmyzožraví savci,“ vyjmenovala ředitelka zoo. V tropickém ráji se má zabydlet téměř 200 zvířat včetně hadů i pavouků.

Náklady na výstavbu nových pavilonů a expozic v rámci projektu Zoo pěti kontinentů činí 138 milionů korun. Přes 94 milionů korun jde z fondů Evropské unie.