Členové ČSNS natřeli kříž věnovaný německým obětem poválečného masakru na louce...

Členové ČSNS natřeli kříž věnovaný německým obětem poválečného masakru na louce Budínka u Dobronína na růžovo. Přidali tam 64 menších křížů připomínajících masakr ve Velkém Meziříčí ze 6. května 1945 a také jména obcí, které Němci v Česku za 2. světové války vypálili. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Za přemalování kříže na Budínce hrozí národním socialistům pokuta

  • 57
Členům České strany národně sociální (ČSNS), kteří v pátek natřeli na růžovo kříž věnovaný německým obětem poválečného masakru na louce Budínka u Dobronína, hrozí pokuta. Podle policie se provinili přestupkem proti občanskému soužití.

Natření kříže v Dobroníně kvalifikovala policie jako přestupek. "Viníkovi hrozí pokuta až do výše dvacet tisíc korun," uvedla jihlavská policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Skutečnost, že se k činu někdo přihlásil, ještě neznamená, že se k němu přizná i při policejním vyšetřování," upozornila ČTK mluvčí.

Nové kříže na Budínce

ČSNS, která se k aktu přihlásila, se zdá pokuta neadekvátní. "Budeme se hájit," řekl agentuře místopředseda ČSNS Michal Klusáček. Členové České strany národně sociální natřeli kříž k památce německých válečných obětí na louce Budínka na růžovo v pátek. Kromě toho zatloukli do země 64 dřevěných křížů, které mají připomínat oběti nacistického masakru z května 1945 ve Velkém Meziříčí.  (o jejich akci čtěte zde).

Nové kříže si na louce prohlédl i starosta Dobronína Jiří Vlach. "Obecně mi žádné kříže nevadí, dotvářejí ráz krajiny," podpořil iniciativu národních socialistů.

"Akcí jsme chtěli vyjádřit politování nad tím, že se u nás smějí stavět pomníky nacistům a že se překrucují dějiny. Dotyční mrtví byli členové NSDAP a pocházeli z nedaleké vesnice Kamenná, která se jako jediná pyšnila přízviskem vzorová vesnice SS," uvedl místopředseda národních socialistů Klusáček.

ČSNS

Česká strana národně sociální je politická strana, která se pře o používání zkratky a názvu s Českou stranou národně sociální 2005 (ČSNS 2005), se kterou o spojení stále jedná strana Jiřího Paroubka.

O povolení ke vztyčení kříže na louce bojuje už delší dobu Milan Litavský z Dobronína. Ten chce křížem připomínat událost ze druhé poloviny května 1945, kdy bylo na louce pobito asi třináct lidí - podle dokumentační zprávy jde o někdejší obyvatele Dobronína a okolí s německou národnosti.

"Určitě se budu snažit uvést ten kříž do původního stavu, uvidím, jestli je to barva, která půjde umýt, nebo to budu muset zrestaurovat," řekl ČTK Litavský.

Předpokládá, že až předloží fakturu za uvedení kříže do původního stavu, bude věc překvalifikována na trestný čin.

Litavský hodlá záležitost otevřít i na pondělním jednání dobronínského zastupitelstva. "Budu žádat mimo jiné odstoupení starosty a určitých členů zastupitelstva," řekl Litavský.

Podle starosty Jiřího Vlacha (KSČM) na místě nebylo nic poničeno a dosud si nikdo nestěžoval.

Nejdříve na louce Budínce stál kříž dřevěný. Ten však neznámý člověk podřízl, proto Milan Litavský postavil pevný kříž ze železa (více zde). Tento kříž na louce stojí stále, ale nemá patřičná povolení.