Na zámku v Dačicích se koná výstava loutek nazvaná Za oponou čeká fantazie. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na dačickém zámku vystavují stovky loutek, uvidíte Hurvínka i „Alšovky“

  • 2
Přes dvě stě loutek mohou zájemci vidět na dačickém zámku. Koná se tam výstava Za oponou čeká fantazie, která do konce prázdnin zavede návštěvníky až do časů kočovných loutkářů.

Na dačickém zámku vystavují v současnosti sériově vyráběné loutky, dekorace a divadla. „Mezi nimi vyniká i několik unikátů,“ upozornila Jitka Skořepová z Národního památkového ústavu. Mimo jiné jmenovala „Alšovky“, což jsou loutky vyrobené podle kreseb malíře Mikoláše Alše.

„Z jejich nejranější produkce bude na výstavě k vidění slavná pohádková trojice Dlouhý, Široký a Bystrozraký,“ upřesnil kastelán zámku Jan Mikeš.

V Dačicích mají rovněž nejstarší česky tištěné divadlo s nápisem Národ sobě a známé postavičky z večerníčků - Spejbla, Hurvínka a Máničku. „Pro děti a hravé rodiče je připravený i hrací koutek, kde si sami mohou podle své fantazie nebo podle daných úryvků zahrát loutkové divadlo,“ doplnila Skořepová.

Výstava, která potrvá do 31. srpna, chce také návštěvníkům připomenout stručnou historii loutkových divadel v českých zemích.

Kořeny tohoto žánru sahají až do 17. století, kdy začali naší zemí putovat kočovní loutkáři. Na sklonku 19. století se loutkové divadlo přestěhovalo z návsí, náměstí a hostinců i do vesnických chalup a měšťanských pokojů.

Rozmach česky hraného loutkového divadla byl součástí národního obrození, a i díky tomu se rozšířilo v našich zemích tak, jako nikde jinde v celé Evropě.