Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za jedničky na střední škole podpoří Pelhřimov studenty na vysoké

  • 0
Až o dvanáct tisíc korun ročně si mohou přilepšit nadaní studenti z Pelhřimova. Pokud splní náročná kritéria a udrží si čtyři roky středoškolského studia dobrý studijní průměr, město je odmění při studiu na vysoké škole. Ojedinělou motivaci pro studenty další města kopírovat nechtějí.

Pelhřimov každoročně nabízí tzv. městská stipendia, která mohou pomoci právě mladým lidem při studiu na vysoké škole. Podmínky pro jejich získání však nejsou vůbec jednoduché.

"Student musí poslední čtyři roky středoškolského studia absolvovat na některé pelhřimovské střední škole s maximálním průměrem 1,10. Průměrná známka za maturitní zkoušku pak nesmí přesáhnout 1,0," popsal Petr Plachý, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy v Pelhřimově.

Stipendium mohou studenti čerpat několik let

Pokud se některý ze studentů zúčastní i celostátního nebo mezinárodního kola olympiády, pak se mohou podle Plachého kritéria posunout až k průměru 1,5. "První stipendium může být studentovi přiznáno až po absolvování prvního ročníku studia na vysoké škole, kdy jeho studijní průměr nesmí přesáhnout 1,5," doplnil Plachý.

Student má možnost získat stipendium každý rok, který na vysoké škole stráví. Když o něj po ukončení dalšího ročníku znovu požádá a doloží, že kritéria splnil, může stipendium čerpat nadále.

"V současné době jsme vyplatili stipendia osmi studentům. Každému dvanáct tisíc korun za rok. Studují na lékařských fakultách, Vysoké škole ekonomické v Praze, ČVUT v Praze a Fakultě sociálních věd UK v Praze," upřesnil Plachý.

Za stipendium si mohou koupit, co chtějí

Studenti nemají přesně stanovené, na co by měli peníze využít, to je plně v jejich režii. Město poskytuje stipendia od roku 1993, kdy se rozhodlo tímto způsobem podpořit nejen vynikající studenty, ale i pelhřimovské střední školy.

V jiných městech žádná prospěchová stipendia neposkytují a ani o tom neuvažují. "Finanční podporu studentů u nás nemáme a ani v návrhu na rozpočet na příští rok nic takového zahrnuto nebylo. Dáváme třeba příspěvky nebo zaplatíme cestu, pokud se studenti zúčastní mezinárodní olympiády a jedou někam do zahraničí tak, aby to pro ně nebylo příliš finančně náročné. Jinak o tom ale neuvažujeme," zamyslela se starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Stejné to je i v Havlíčkově Brodě nebo v Jihlavě. Ani tady žádné peněžní příspěvky pro studenty nemají.

Dalším, kdo poskytuje stipendia, je kraj. Zde ovšem nejde ani tak o stipendia prospěchová jako spíše motivační. Udělují se na osmnácti vytipovaných učebních oborech a získat je mohou učni v prvních ročnících.