Hrob Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Hrob Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou | foto: Kraj Vysočina

Z hrobu Otokara Březiny po věnci zmizela i kniha. Obojí bylo z kovu

  • 9
Bronzová kniha se jménem a roky narození a úmrtí významného českého básníka Otokara Březiny zmizela z místa jeho posledního odpočinku. Zloději si hrob na hřbitově v Jaroměřicích nad Rokytnou vyhlédli už podruhé. Policie hledá svědky krádeže.

Letos to bylo 85 let, co byl v Jaroměřicích nad Rokytnou pochován Václav Ignác Jebavý, kterého si svět zapamatoval pod pseudonymem Otokar Březina.

Byl osmkrát navržen na Nobelovu cenu za literaturu, protože se už za svého života stal světově uznávaným básníkem.

Ani 85 let po svém úmrtí ale nenalezl klid. Naopak. Nenechavci si v tomto týdnu na jeho hrobě vyhlédli bronzovou knihu, na které bylo uvedeno jméno Otokar Březina s rokem narození a rokem úmrtí.

Kniha z hrobu zmizela v době od úterního odpoledne do středečního poledne.

„Je to špatné, že někdo něco takového může udělat. To je nepředstavitelné, co si dneska někdo dovolí,“ reagoval starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup.

Otokar Březina

Březina se narodil v roce 1868 v Počátkách u Pelhřimova do rodiny drobného živnostníka, jako jediný z jeho sedmi dětí se dožil dospělosti. Studoval v Telči, učil v Nové Říši i Jinošově. Svou životní pouť pak dokončil v roce 1929 v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde dlouhé roky učil na měšťanské škole. V Jaroměřicích je také pochovaný. Mimochodem učitelská profese ho stála spoustu energie. Traduje se jeho výrok: "Učitelství jest těžký robotný úřad, ochromující fantazii, pijící sílu z organismu." Březina mohl jít "za lepším", lákali ho, aby šel učit na univerzitu, v roce 1919 získal i čestný doktorát Karlovy univerzity. Ovšem jemu se příčilo být středem pozornosti. Halasné pocty ho při jeho samotářské a uzavřené povaze uváděly do rozpaků, vyhýbal se jim.

„Znehodnocuje to celý pomník, kniha byla jeho součástí,“ dodal Jiří Höfer, předseda Společnosti Otokara Březiny, která se společně s městem o hrob stará a provozuje i jaroměřické muzeum významného českého básníka.

Policisté po ohledání místa činu prověřili i výkupny kovů a další vytipovaná místa v okolí, avšak bezvýsledně. Po kovové knize tak nadále pátrají.

Lup za pár stovek, škoda statisícová

„Ztráta je dosti velká, hlavně v oblasti umělecké hodnoty, odhaduje se, že bude přesahovat několik set tisíc korun, umělecká hodnota je ale nenávratně pryč,“ dodal starosta s tím, že umělecké dílo bylo původní. A neopomněl dodat, že ve sběrnách kovů za ně zloděj dostane pár stokorun.

A je docela možné, že dílo mohlo putovat do soukromé sbírky. „I to je možnost, také velice podlá a zavrženíhodná,“ dodal starosta Jaroměřic.

Policie doufá, že někdo mohl zloděje zahlédnout. „Žádáme občany, kteří si v době spáchání krádeže všimli na hřbitově nebo v jeho okolí pohybu podezřelé osoby nebo osob, aby se přihlásili na tísňovou linku 158. Uvítáme rovněž jakékoli další informace, které by vedly k dopadení pachatele nebo vypátrání odcizené kovové knihy,“ vyzvala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

V případě dopadení hrozí zloději až pět let vězení.

Není to první krádež z hrobu básníka

K podobné krádeži došlo na stejném místě už v roce 2010, kdy zloděj z hrobu odcizil kovový věnec. Ten se však dodnes nepodařilo vypátrat.

Podle starosty město nemá možnosti, jak hřbitov lépe zabezpečit. „Hřbitov je oplocený velmi nízkou zídkou, kamerový systém je mimo naše možnosti, ale budeme hledat cestu, jak hřbitov lépe zabezpečit,“ dodal starosta.

„Když jsem byl malý kluk, v Jaroměřicích jako v malém městečku lidé vůbec nezamykali a nebyl to problém,“ dodal rozhořčeně osmašedesátiletý předseda Společnosti Otokara Březiny.