Provozovatelé obchodů v centru Jihlavy jen těžko odolávají tlaku velkých nákupních center. Ilustrační foto

Provozovatelé obchodů v centru Jihlavy jen těžko odolávají tlaku velkých nákupních center. Ilustrační foto | foto: Stavba roku

Z centra Jihlavy mizí obchody, prodejci ustupují tlaku velkých center

  • 7
Obchody v centru Jihlavy jen těžko bojují s konkurencí velkých nákupních center. Řada provozoven už skončila, jen na Masarykově náměstí, které patří k nejrozlehlejším v zemi, zeje prázdnotou skoro desítka obchodních prostor. Podle obchodníků se centrum krajského města stává mrtvou zónou.

Redaktor MF DNES na Masarykově náměstí napočítal téměř desítku volných obchodů, jejichž výlohy zejí prázdnotou. A malá anketa potvrdila nemilosrdný trend - lidé na náměstí přestávají nakupovat, obchodní centra jsou lákavější.

Často zmiňovaným důvodem nízkých tržeb prodejen na náměstí je silná konkurence, která před více než dvěma lety vyrostla hned za hradbami krajského města - zábavní a obchodní centrum City Park.

Čelit City Parku je obtížné, říkají prodejci na náměstí

"O problému se s lidmi dost bavíme, i s kolegy z jiných prodejen na náměstí. Kvůli City Parku už spousta kamenných obchůdků v centru zavřela. Nájmy na náměstí a v centru jsou navíc vysoké, utáhnout je bývá často problém," řekla vedoucí obchodu se snowboardovým a skateovým vybavením Jana Holcmanová.

Květinářství na Masarykově náměstí v Jihlavě

"Na zákazníky působí jedině slevy. Čelit City Parku je ale těžké, lidé tam mají vše pohromadě," povzdychla si prodavačka z obchůdku na náměstí se značkovou italskou obuví a koženým sortimentem.

I z City Parku několik nájemců odešlo, naposledy v lednu skončila restaurace U Cimbuří, umístěná hned u vchodu. A také několik dalších ploch je v budově prázdných. Manažer City Parku Pavel Henzl ale na otázky MF DNES ani po několika žádostech neodpověděl.

Náměstí je mrtvé, tvrdí někteří. Primátor s tím nesouhlasí

Provozovatelé obchodů na náměstí vidí i jiné důvody, než silnou konkurenci v City Parku, proč obchody nejdou.

"V Jihlavě je mrtvé náměstí, v pět hodin odpoledne na něm nejsou žádní lidé, jak se říká, chcípl na něm pes. Třeba v Kolíně přijde do obchodu na náměstí dvakrát tolik lidí než sem, ale tam není blízko centra žádný supermarket," porovnala Jana Doležalová, obchodní zástupkyně kutnohorských pekáren zásobujících obchůdek s pečivem na Masarykově náměstí. Ten otevřel teprve před Vánoci a zatím si zaměstnanci spíše zoufají.

S tím, že by náměstí nebylo pro lidi atraktivní, nesouhlasí jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. "Myslím, že to zdaleka není pravdou. Právě pozoruji náměstí a pohyb lidí na něm je velký, v tom bych neviděl problém," hodnotil z okna své radniční pracovny Vymazal.

Třeba Martin Konvalina, manažer realitní kanceláře působící v centru Jihlavy, má ale jiný názor. "Žiju v Brodě a do Jihlavy denně dojíždím. Když srovnám život na náměstí Havlíčkova Brodu a v Jihlavě, je to propastný rozdíl. V neděli v Jihlavě není na náměstí ani kam jít na kávu, všude je zavřeno, protože lidé nemají důvod na náměstí přijít. A když porovnám vánoční trhy, ty v Brodě byly mnohem atraktivnější," zmínil Konvalina.

"Minimálně jednou za měsíc je na náměstí program, kde se sejde několik tisíc lidí," nesouhlasí Vymazal.

Obchodníci na Masarykově náměstí poukazují i na několik dalších problémů, které jim komplikují podnikání v centru Jihlavy. Ve městě navíc brzy přibude další silný hráč, po City Parku začne možná už letos růst nová obchodní zóna na Špitálském předměstí.