Součástí vzpomínkové akce byl i seskok parašutistů.

Součástí vzpomínkové akce byl i seskok parašutistů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nad Kramolínem se sedmdesát let od výsadku znovu objevily padáky

  • 0
Před sedmdesáti lety, v noci ze 4. na 5. května 1944, seskočili na kraj lesa u Kramolína čtyři parašutisté, vyslaní exilovou vládou. V pondělí si příbuzní, vojáci, i zájemci o historii tuto událost připomněli při pietním aktu u památníku v místě seskoku.

Tehdejší výsadek měl krycí název Operace Spelter a důležité úkoly: podporovat odbojové skupiny na Třebíčsku a Jihlavsku, zprovoznit vysílačku. Součástí činnosti byly i sabotáže.

V pondělí si při pietním aktu u památníku v místě seskoku tuto událost připomněli rodinní příslušníci parašutistů, zájemci o historii, starostové z okolí i vojáci z nedaleké letecké základny. Nakonec se uskutečnil i seskok tamních výsadkářů.

Ze čtyř parašutistů Spelteru se konce války nedožil Jaroslav Kotásek. Padl při zatýkání gestapem, když byla skupina prostřednictvím konfidentů odhalena. Břetislav Chrastina za dramatických okolností po seskoku ztratil boty při brodění řeky Jihlavy. Se svými druhy už se nesešel, nakonec se účastnil bojů na Slovensku.

Úkoly do konce války na Vysočině plnili Rudolf Novotný a Jan Vavrda. Sjednotili místní odbojové skupiny, které zahrnovaly víc než dvě stovky statečných obyvatel. Organizovali sabotážní akce na železniční trati od Jaroměřic po Okříšky.

"Trhaviny dodané skupinou Spelter posloužily k destrukci mostu u Malého Beranova," řekl amatérský badatel Vlastislav Janík, který posbíral cenný materiál a napsal knížku Operace Spelter, Lenka – Jih. Dívčí jméno patřilo vysílačce, kterou parašutisté zprovoznili. Díky ní mohli posílat zprávy do Londýna.