Budovu v jihlavské Farní ulici od VZP koupila firma Arvensis za osm milionů a...

Budovu v jihlavské Farní ulici od VZP koupila firma Arvensis za osm milionů a šest set tisíc korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Největší pojišťovna prodala staré sídlo v Jihlavě, zbaví se i dalších

  • 0
Všeobecná zdravotní pojišťovna, jejíž klientelu tvoří asi dvě třetiny lidí na Vysočině, rozprodává majetek. Budovu v jihlavské Farní ulici nedávno koupila firma Arvensis s. r. o. za osm milionů a šest set tisíc korun.

Další na řadě je pobočka pojišťovny v Pražské ulici v Pelhřimově. "Mají o ni zájem dva uchazeči, jeden je finanční úřad a druhý soukromý podnikatel. Nabídkové řízení proběhne v lednu," uvedl šéf regionální pobočky VZP Jiří Kořínek.

Kde se VZP zbavuje budov

Brno, Benešova
135 milionů

Ústí nad Labem, Bratislavská
19 milionů

Hradec Králové, Sušilova
10,7 milionu

Benešov, Husovo náměstí
14,6 milionu

Kutná Hora, Hornická
29 milionů

Pelhřimov, Pražská
8,8 milionu

Prachatice, Primátorská
14 milionů

Zdroj: info pro členy správní rady VZP

Pojišťovna by se do budoucna chtěla zbavit i budov v Novém Městě na Moravě a v Třebíči. "Zatím tam nebyla ani dána nabídka, ještě jsme nevyhlásili, že je budeme nabízet, ale je to v plánu," potvrdil Kořínek.

Krátce po úspěšném prodeji nemovitostí v Jihlavě nebo v Jeseníku se začalo mluvit o tom, že pobočky byly prodány pod cenou.

"Po opakované aukci byla budova prodána nejvyšší nabídce," odmítl to Kořínek a dodal: "Při prodeji, kdy se jedná o aukci, samozřejmě vyhrává nejvyšší nabídka."

"Naše nemovitosti byly kdysi naplněné, ale teď jsou obsazené třeba jenom z jedné třetiny a provozně na tom tratíme," vysvětlil jeden z důvodů Kořínek.

Podle neoficiálních informací MF DNES by se měla cena nemovitosti VZP v Novém Městě na Moravě pohybovat kolem třiceti milionů korun.

"Za tu částku, za kterou ji nabízí, je to pro nás nedostižné. Pokud by byla jiná cena, dalo by se o odkoupení uvažovat," řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Propouštění a šetření

V Pelhřimově o odkupu domu, o který by se měli ucházet už dva zájemci včetně finančního úřadu, neuvažovali. "Žádnou další nemovitost nepotřebujeme, máme jich nyní dostatek," říká pelhřimovský starosta Leopold Bambula.

Zatímco v Jihlavě se staré sídlo ve Farní ulici prodalo kvůli nadbytečnosti a provoz se stěhoval do nového naproti krajskému úřadu, jinde jde o snižování stavů zaměstnanců a provozních nákladů.

"Snižovali jsme stavy pracovníků v průběhu dvou let zhruba až o dvacet procent. Ale přesouvali jsme zaměstnance také hlavně do nového objektu v Jihlavě s tím, že právě na těch pracovištích typu Pelhřimov nám zůstává kolem deseti lidí. A pro tak malý počet je celá budova naprosto nevýhodná," upřesnil Kořínek s tím, že pobočky by měly ve městech zůstat.

Objekt ve Farní ulici v Jihlavě koupila od VZP firma Arvensis, zabývající se pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

"Budeme s ním nakládat jako s klasickým administrativním domem, spravovat ho a pronajímat. Necháme si udělat návrh od architekta, budou zde nejspíše třeba ještě nějaké rekonstrukce. Pak se objekt chystáme inzerovat přes realitní kancelář. Ale dříve než v květnu to zřejmě nebude," pravil jednatel firmy Arvensis Peter Sklenár.

Podle jeho slov byla cena zajímavá. "Jinak bychom to nekupovali. Nikdo o to dál nebojoval. Možná proto, že v dnešní době není tolik investorů," zmínil Sklenár.

Podíl na stejném objektu by mělo mít také Zemědělské obchodní družstvo se sídlem v Brništi na Českolipsku, které podle Sklenára právě Arvensis vlastní.

"Smlouva ještě definitivně podepsána nebyla. Tu původní totiž VZP upravila na trochu jinou verzi, než jak vypadala předtím. Takže je to nyní v rukou právníků. Náš plán je odkoupenou část pronajímat. Do budoucna by se mohla hodit i k jiným účelům, které teď ale nemohu prozradit," uvedl ředitel Zemědělského obchodního družstva Brniště Otto Forman.