U zrodu bezpečnostní politiky Kraje Vysočina stál Pavel Maslák, dnes ředitel

U zrodu bezpečnostní politiky Kraje Vysočina stál Pavel Maslák, dnes ředitel profesionální hasičské stanice v Třebíči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Využití tajného areálu S-7 je složité, míní šéf bezpečnostní rady Vysočiny

  • 5
V polovině listopadu rozhodla vláda o odtajnění chráněného vojenského areálu S-7, který možná leží někde na Vysočině. O jeho existenci ví jen minimum lidí. Areál byl vybudován v 70. letech. Jedním z lidí, kteří tam byli, je bývalý předseda bezpečnostní rady Kraje Vysočina Pavel Maslák.

Maslák se také zúčastnil jednání v Praze, kde se o supertajném místě jednalo. Kde leží, se veřejnost zřejmě brzy dozví, protože ministerstvo vnitra jej hodlá nabídnout k prodeji.

Supertajný areál S-7

Byl vybudován v 70. letech a spravovalo jej vždy ministerstvo vnitra jako republikové záložní pracoviště. Do roku 2008 se neuvažovalo o tom, že by kraj Vysočina S-7 převzal do své správy.
Redakce MF DNES, která polohu areálu zná, hovořila s několika pamětníky, kteří tam byli v 80. letech na tajném cvičení. V případě válečného konfliktu by tam sídlil krizový štáb. Jeho členové měli mít v rozlehlém podzemí k dispozici vše od stravování přes lékařské ošetření po odpočinek. Pod zem prý vede výtah, jenž uveze plně naložené nákladní auto.

Pavel Maslák se byl jednou v areálu S-7 podívat. "Je to podzemní záložní pracoviště včetně operačního velení a dalších věcí. Byl jsem tam kolem roku 1999, tehdy to bylo soběstačné podzemní pracoviště. Ale už tehdy S-7 potřeboval výraznou ekonomickou injekci," popsal místo Maslák.

Podle něho to bylo na podmínky 80. let skvěle vybavené pracoviště. Jenž s jeho dnešním využitím to nevidí růžově. "Je zvláštně architektonicky postavené, že lze využít možná jako skladovací prostory. Ale ty potřebují funkční umělou ventilaci. Doba se změnila a dnes by S-7 mohl fungovat maximálně jako podzemní kryt," přiblížil Maslák.

Podobné prostory jsou podle Masláka v dnešní době složitě využitelné. Objekty jako S-7 ztrácí v dnešní době smysl. "Ono to ztratilo smysl už kolem roku 2000. Ochrana obyvatelstva ve státě se posunula jinam. Stát nemá jasného vnějšího nepřítele i ochrana obyvatelstva se dělá jinak," naznačil bývalý šéf bezpečnostní rady kraje.

S bezpečnostní komisí Kraje Vysočina ministerstvo o objektu S-7 jednalo jen minimálně. "Areál S-7 nebyl pod správou Kraje Vysočina. Nastupoval jsem do funkce roku 2001 a končil v roce 2008. Ministerstvo obrany nebyl partner, který by příliš komunikoval. Přišlo mi, že ta jednání byla spíše přešlapování na místě. Praktická vůle jednat o osudech S-7 nebyla," naznačil Maslák.

Pavel Maslák

Plukovník hasičů a člen bezpečnostní rady města Třebíč je činný také v obecním zastupitelstvu ve Velkém Beranově. Pracuje také jaké náměstek starosty krajského Svazu dobrovolných hasičů Vysočina. Je bývalým předsedou bezpečnostní rady Kraje Vysočina, v této funkci pracoval v letech 2001 až 2008.