Unikátní trojboký oltář v kostele Nejsvětější Trojice v Křemešníku na

Unikátní trojboký oltář v kostele Nejsvětější Trojice v Křemešníku na Pelhřimovsku se opravoval sedm let. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Křemešník má zpět oltář s ostatky svatého Václava i křížovou cestu

  • 0
Cenný oltář českých patronů i s ostatky svatého Václava je po zrestaurování zpět v kostele na Křemešníku. V péči odborníků byl více než sedm let. Na poutním místě Pelhřimovska také o víkendu došlo na slavnostní vysvěcení opravené křížové cesty. Zrestaurováno bylo v tomto případě třináct obrazů.

"Měli bychom se svěcením začínat dole u kapličky, ale šli jsme sem, abychom to neměli tak daleko," řekl u nejbližší kapličky pod kostelem pelhřimovský vikář Jaromír Stehlík.

Křížová cesta byla podle informací farnosti postavena v roce 1689. Oprav se dočkala v roce 1939 a nejnověji v roce 2010. Vlastníkem křížové cesty je nyní město Pelhřimov a to za pomoci dotací ministerstva kultury a kraje obnovilo postupně všechna zastavení.

Původní reliéfy byly zničeny za druhé světové války, nové namaloval výtvarník Raimund Ondráček. Původní cihlové kapličky byly v roce 1947 nahrazeny žulovými.

Na nedělní dopolední slavnostní mši dorazily stovky věřících. Přijel také exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Všude navštěvuji rád poutní místa. Něco zvláštního z nich vyzařuje, člověku to vždy něco dá. A cestu na tato místa musí vidět jako pouť, nikoli jen turistický výlet," řekl Schwarzenberg.

Křemešník je poutním místem už dlouhá staletí. Ve 13. a 14. století se tam těžilo stříbro. Po ukončení těžby sloužily opuštěné šachty jako obydlí poustevníků z řádu františkánů a ivanitů. První kaple, dřevěná, vznikla roku 1555.