Historie sodovky ZON se začala psát již v roce 1879.

Historie sodovky ZON se začala psát již v roce 1879. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Muzeum ve světě bublinek. Studenti ukazují historii sodovkárny Zonky

  • 0
Letos uběhlo 135 let od založení třebíčské sodovkárny ZON. Výstava v brněnské Malé galerii představí její historii, ale nabídne i unikátní sbírku starých lahví včetně nejstarších typů s kuličkovým uzávěrem. Na přípravě expozice se podíleli i studenti muzeologie brněnské filozofické fakulty.

Výstava nese Název Světem bublinek s třebíčskou Zonkou a mapuje historii i současnost sodovkárenství. Zájemci ji mohou navštívit až do 22. června.

Příběh sodovkárny ZON provází celou výstavu. "Naším cílem bylo zachytit vývoj a historii sodovkárenského průmyslu u nás. Chtěli jsme podat jakýsi průřez tímto odvětvím. Průvodcem se pak stala tradiční třebíčská limonáda ZON, a to zejména s ohledem na její bohatou historii, která se začala psát již v roce 1879. Třebíčská Zonka vlastně stála u zrodu tohoto odvětví u nás," vysvětlila jedna z autorek výstavy Aneta Dohnalová. 

Organizátorům se podařilo získat velké množství dobových materiálů i vzácných exponátů.

"Návštěvníci uvidí skutečně unikátní sbírku lahví ZON. Vystaveny jsou nejstarší typy s kuličkovým uzávěrem z období okolo roku 1900 i lahve současné. Mimo to budou moci zhlédnout menší sbírku vývěsních cedulí - nejstarší z období první světové války, a velké množství dobových dokumentů, jako jsou reklamní letáky, novinová inzerce a korespondence zakladatelů firmy ZON rodiny Kubešů. Nahlédnout mohou i do starého koloniálu," upřesnila náplň výstavy Dohnalová.

Organizátoři plánují také speciální doprovodný program k výstavě během brněnské Muzejní noci, která se plánuje na 17. května.

V roce 1949 byla rodinná společnost znárodněna

Původně měla být výstava zaměřena na sodovkárenské odvětví obecně, ale později se spoluautoři dohodli, že se zaměří právě na třebíčskou Zonku. "Roli při výběru hrála její tradice a také fakt, že je to jedna z prvních sodovkáren u nás. Její příběh trvá od počátků nepřetržitě až do dnešních dnů. Význam měl i můj osobní vztah k této limonádovně," poznamenala Dohnalová, která je třebíčskou rodačkou.

Jak Zonka začala

V květnu 1879 založil výrobu těchto nápojů v Třebíči zakladatel dnešní firmy ZON Ferdinand Kubeš. Již v prvním roce vyrobil celkem 20 tisíc lahví sodových vod a limonád s použitím ovocných sirupů.

Přípravy výstavy probíhaly ve spolupráci studentů muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Technického muzea v Brně.

"Muzeum nám poskytlo prostory Malé galerie. Samotné přípravy probíhaly zhruba od září loňského roku. Zásadní pro realizaci bylo oslovení a pozdější navázání spolupráce přímo s třebíčskou Zonkou a jejím ředitelem, který nám zapůjčil cenné exponáty,“ dodala Dohnalová.

Sodovkárnu ZON založil v roce 1879 Ferdinand Kubeš. Z počátku se jmenovala Továrna na vodu sodovou, šumící limonády a šťávy ovocné, Ferdinand Kubeš Třebíč. Název ZON používá od roku 1926. V roce 1949 byla společnost znárodněna a do rukou rodiny zakladatele přešla opět až v roce 1992.