Návštěvníci výstavy si budou moci stará řemesla i vyzkoušet. Pokusit se mohou

Návštěvníci výstavy si budou moci stará řemesla i vyzkoušet. Pokusit se mohou například postavit základy třebíčské katedrály. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V předzámčí vznikla unikátní výstava. Cestuje se v ní časem za řemesly

  • 0
Nová interaktivní expozice v třebíčském předzámčí je hotová. Má název Cesty časem aneb Procházky třebíčskou historií. Na unikátní výstavě si návštěvníci vyzkouší, jak se třeba stavěly katedrály. Za dva týdny, v pátek a v sobotu 23. a 24. listopadu, se uskuteční den otevřených dveří.

Jak pracovali kameníci, když stavěli baziliku svatého Prokopa? Proč gotické oblouky nepotřebují podpěru, aby nespadly? A jak fungoval středověký jeřáb? To je jen několik otázek, na něž dostanou odpověď všichni, kdo se vypraví na prohlídku nové interaktivní expozice v třebíčském předzámčí.

Uvnitř citlivě zrekonstruovaného historického objektu je prezentace několika desítek řemesel, která byla kdysi naprosto běžnou součástí života obyčejných lidí a která také dokreslovala kolorit Třebíče.

"Typickým řemeslem pro město byli kameníci, bez nichž by nevznikla bazilika svatého Prokopa. A samozřejmě koželuhové," uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč Jaromíra Hanáčková. Koželužství se v Třebíči hojně věnovala židovská komunita.

Zajímavá je taky upomínka na perleťáře nebo prýmkaře. Dnes už téměř neznámé řemeslo bylo ve své době důležité, uniformy vojáků stejně jako členů nejrůznějších spolků se neobešly bez různobarevných prýmků.

Stiskne se tlačítko a v modelech se rozsvítí místnosti

Fascinující jsou dva nenápadné panely se srovnávacími fotografiemi. Jsou na nich snímky různých zákoutí Třebíče před sto lety a teď. Například tam, kde je nyní rozlehlá čtvrť Horka-Domky, byla tenkrát jen pole.

A další panel zmiňuje, že ve své době byla Třebíč renesanční perlou Moravy. Poblíž je zajímavý model gotického, renesančního a barokního domu. Když návštěvník stiskne příslušné tlačítko, rozsvítí se mu místnost i s vybavením.

Expozice je vytvořená tak, aby zaujala především školáky a studenty, jsou tu vyčleněné prostory pro učení a tvoření. Ovšem i dospělý návštěvník si přijde na své. Zajímavých informací je tu spousta, prostředí je jen umocňuje.

Celý prostor bude slavnostně otevřen 21. listopadu, den otevřených dveří pro veřejnost se uskuteční 23. a 24. listopadu vždy od 10 do 17 hodin, po oba dny se nebude platit vstupné.

Zrekonstruované předzámčí stálo i s expozicí 34 milionů korun. Městu pomohla dotace 29 milionů. Expozice je tvořená novými i zapůjčenými exponáty. Některé předměty byly pro tento účel zakoupeny.

Zámek v Třebíči.

Zámek v Třebíči.