Modeláři se sešli na výstavě O štít města Jihlavy (23. března 2013).

Modeláři se sešli na výstavě O štít města Jihlavy (23. března 2013). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Modeláři předvedli v Jihlavě výsledky stovek hodin své mravenčí práce

  • 0
V sobotu se modeláři z celé republiky pochlubili svými výtvory v jihlavském hotelu Gustav Mahler. Soutěžní výstava O štít města Jihlavy sem přilákala autory tří stovek stavebnicových modelů. K vidění byly letadla, vrtulníky, tanky i vojenská technika nebo lodě. Vše mnohonásobně zmenšené, ale propracované do nejdrobnějších detailů.

"Tohle je pro znalce opravdová lahůdka," rozplýval se ředitel soutěže Petr Šourek z jihlavského klubu modelářů nad malým německým plovákovým letounem Dornier 26. Tento letoun létal před druhou světovou válkou, vozil poštu do jižní Ameriky. Od originálu byl na výstavě k nerozeznání, jen dvaasedmdesátkrát zmenšený.

"Model je vyrobený z francouzské stavebnice Mach 2. A ta je velmi velmi nekvalitní. Spoje nesedí, materiál není dobrý, spoustu věcí si musí člověk dodělat sám. Bohužel, nikdo jiný toto letadlo nevyrábí," popsal Šourek. "Ale tenhle model, to je perfektní práce," rozplýval se.

Jeho autor nad ním musel strávit stovky hodin. "Když každý den dělal dvě hodiny, muselo mu to trvat hodně přes tři měsíce. Ze tří čtvrtin musí člověk z téhle stavebnice udělat model znovu," dodal.

O kousek dál vystavoval modely vojenské techniky Radim Šrom. Zaujalo především jeho bojové vozidlo s houfnicí. Nad rámec stavebnice ho autor doplnil oplechováním i rámy. "Použil jsem plechovku od piva i dráty," uvedl. Model vyráběl asi tři měsíce.

Také jeho vozidlo nebylo příliš obvyklé, přesto existovalo i ve skutečnosti. Na podvozku lehkého tanku byla usazena houfnice, na korbě ji obsluhují vojáci. "Toto vozidlo používali Němci v Normandii v roce 1944. Pak ho ukořistili spojenci," dodal mladý jihlavský modelář.

Právě pro to, aby přilákali k tomuto koníčku děti a mládež, uspořádali jihlavští modeláři tuto soutěžní výstavu, která se řadí k největším v republice. "Měla by to pro ně být inspirace, aby to začali sami zkoušet a ne jen seděli u počítače a u her. Měli by něco dělat vlastníma rukama. A není to jen to. K modelařině je potřeba studium historie, jazyků, znát něco z fyziky i z chemie," vysvětlil Petr Šrom.

A že modelařina nemusí být jen titěrná práce s lupou a lepidlem, dokázali členové jihlavského Spitfire Clubu. Na náměstí představili svůj obrovský výtvor – model anglického válečného letounu Spitfire v barvách RAF v měřítku 1:1.