Mistr Franta mezi svými díly. Umělec, který emigroval do Francie a jehož...

Mistr Franta mezi svými díly. Umělec, který emigroval do Francie a jehož ovlivnil třeba Pablo Picasso, Třebíči daroval čtyři desítky svých výtvorů. Nyní dokončuje instalaci stálé expozice v Národním domě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na vernisáži mistra Franty zazpívá Michal Prokop. Přijede i Jan Kanyza

  • 0
V třebíčském Národním domě vzniká stálá expozice uznávaného francouzského malíře Františka Mertla. Umělec spíše známý pod svým pseudonymem Franta dokončuje instalaci čtyř desítek svých děl, která městu daroval. Výstava se otevře za účasti známých osobností ve středu 3. prosince odpoledne.

„Ještě moje díla nefoťte, jsou plochá, chybí jim správné nasvícení. Počkejte si na vernisáž příští týden.“ Tak okomentoval uznávaný francouzský malíř František Mertl řečený Franta krátké setkání v rodící se stálé expozici jeho děl v třebíčském Národním domě.

Rodák z Třebíče se dokázal prosadit po své emigraci v mimořádně konkurenčním prostředí Francie. Ovlivnil ho Picasso.

Po konzultaci s rodinou se letos rozhodl, že rodnému městu daruje čtyři desítky svých děl odhadem za více než patnáct milionů korun. Měl jednu podmínku: díla budou přístupná veřejnosti.

Podmínka je splněna. Radnice nechala zrekonstruovat prostory v Národním domě na Karlově náměstí. Stálou galerii otevře úvodní vernisáž příští týden ve středu 3. prosince v 16 hodin. O hudební doprovod se postarají Michal Prokop s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým. Jako host přijede herec a malíř Jan Kanyza, Frantův dobrý známý.

„Zdá se mi, že se situace pořád zhoršuje“

V těchto dnech se dokončuje umisťování děl do opraveného prostoru, se kterým je umělec moc spokojený. Jde o průřez tvorbou od 60. let do dnešních dní. Z uměleckých výtvorů je patrné, že Mertla zajímá hlavně člověk.

Na první pohled zaujme bronzová socha u vchodu. „Tu jsem vytvořil v roce 1989. Je to reakce na smrt mého velmi blízkého přítele Michella. Náhle zemřel v padesáti letech. Byl jsem z toho velmi smutný, nemohl jsem to pochopit. On, atlet, sportovec, který trénoval i mého syna, tu najednou nebyl. Socha vyjadřuje fakt, že člověk je velmi silný a křehký zároveň.“

Návštěvníci uvidí i studie velkoformátového triptychu, poprvé vystavovaného v Terezíně v roce 1995, když bylo výročí osvobození koncentračního tábora. Jiný obraz na první pohled vyjadřuje neustálou hrozbu válek.

„Zdá se mi, že se situace pořád zhoršuje. V Africe, kam jezdívám, se to dost hýbe, pak taky v Sýrii, na Ukrajině. Mám obavu, že až přijde impulz, který rozpoutá něco většího, bude to pro lidstvo definitivní konec,“ podotkl František Mertl.

Jeho obrazy měl doma například jeho přítel, spisovatel Graham Greene. Mistr Franta měl 120 výstav. Jeho díla jsou zastoupena v Guggenheimově muzeu v New Yorku, v muzeích v Paříži, Amsterdamu či Praze.