"Součástí hodinového stroje, který je pravděpodobně z věže kostela svatého

"Součástí hodinového stroje, který je pravděpodobně z věže kostela svatého Jakuba v Jihlavě, jsou kamenná závaží a ručky o délce přes tři metry," přiblížil další z atrakcí výstavy Martin Kos. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Už je čas, nabádá výstava historických hodin v jihlavském muzeu

  • 0
Měření času zajímalo lidi od nepaměti. Je zajímavé, jak jej naši předkové určovali, podle čeho se řídili, ale i to, jak se sledování času postupně vyvíjelo. I o tom je výstava s názvem Už je čas, kterou otevřelo Muzeum Vysočiny v Jihlavě.

"Dřív lidé určovali čas podle přírodních jevů, které se pravidelně opakovaly. Využívali slunce, měsíc a hvězdy, ale nebylo to jednoduché. Bylo zapotřebí určité zařízení, kterým se rozdělí daný časový úsek," popsal kurátor výstavy, akademický malíř Martin Kos.

Expozice návštěvníky seznámí s vývojem měřičů času. K vidění tam jsou různé typy přístrojů od prvopočátku jejich vzniku.

Kromě hodin slunečních, přesýpacích, nástěnných, stolních, podlahových, náramkových, kapesních a různých typů budíků se v muzeu představí i jedny hodiny docházkové, takzvané píchačky z přelomu 19. a 20. století.

"Návštěvníky jistě zaujme i historický věžní hodinový stroj, pravděpodobně z věže kostela svatého Jakuba v Jihlavě. Jeho součástí jsou kamenná závaží a ručky o délce přes tři metry," přiblížil další z atrakcí výstavy Martin Kos.

Vystavené exponáty pocházejí převážně z muzejních sbírek. Pouze kolekci náramkových hodinek zapůjčil soukromý sběratel.

Ten veřejnosti představí nejen hodinky zahraničních výrobců, ale zejména produkty tuzemské firmy Prim. Dalším partnerem je jihlavské hodinářství a zlatnictví.

Na výstavě však spolupracují i hodináři z jihlavské střední školy obchodu a služeb.

Součástí projektu je přednáška učitele odborných předmětů Jaromíra Ondráčka na téma Jak fungují hodiny, která se uskuteční v Malovaném sále 12. března od 17 hodin.

"Pro návštěvníky je připravena i výtvarná soutěž o nejzajímavější hodinový číselník. Vybraný návrh bude opatřen hodinovým strojkem a předán výherci, který tak získá hodiny podle své představy," dodal kurátor Kos.

Výstava potrvá do pondělí 1. dubna. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí v časech od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin.