Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vysočina lanaří mladé doktory, ti se ale nechtějí uvazovat

  • 4
Vysočina vymyslela plán, jak přilákat absolventy lékařských fakult do krajských nemocnic, ve kterých se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lékařů. Pomoci má milion korun, který kraj ročně uvolní pro nový stipendijní program zacílený na mediky.

„Jsme připravení přispět jim během studia až 200 tisíci korunami za to, že budou po skončení studia pracovat v našich nemocnicích. Za akademický rok ta částka činí 50 tisíc korun a poskytnuta bude v roční splátce,“ říká náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

Stipendium je určené pro studenty, kteří úspěšně absolvovali alespoň druhý ročník studijního šestiletého programu Všeobecné lékařství.

Podmínky stipendijního programu by se podle Novotného už zanedlouho měly rozšířit na jednotlivé lékařské fakulty, aby se s nimi studenti mohli seznámit.

Podobné formy stipendií určených medikům uplatňují již v jiných regionech. A právě tam se Vysočina nechala inspirovat.

„Víme o třech krajích, kde nějakou formu stipendií poskytují a funguje to. Nejsou to desítky a desítky lidí, které o to jeví zájem, ale svůj účel to plní. Proto jsme se rozhodli, že to vyzkoušíme také u nás. Po čase to celé zhodnotíme a uvidíme, jak dál,“ dodává Novotný.

Také lidovecký poslanec a krajský zastupitel Vít Kaňkovský stipendijní program podporuje. „Vzhledem k tomu, jak vypadá personální stav našeho zdravotnictví, je to dobrý krok. Cokoli uděláme pro to, aby naši lékaři neodcházeli do ciziny, je pozitivní. Tohle je jeden z kroků, který by tomu mohl napomoci,“ myslí si.

Hledají i fyzioterapeuty a laboranty

Lékařů je na Vysočině dlouhodobě nedostatek. Volná lékařská místa nabízí například nemocnice v Novém Městě na Moravě.

„Aktuálně máme volných osm lékařských pozic. Potřebujeme ale i fyzioterapeuty a zdravotní laboranty,“ uvádí ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Deset lékařů přijme podle údajů na webových stránkách nemocnice v Třebíči. Pět volných lékařských pozic má jihlavská nemocnice.

„Nedostatek máme ale i všeobecných sester - například na interním oddělení,“ připomíná mluvčí špitálu v největším městě Vysočiny Monika Zachrlová.

Opakovat ročník? Jen jednou

Pokud stipendista vysokou školu nedokončí nebo nenastoupí na dohodnuté místo, bude muset celou částku za všechny roky vrátit.

V případě, kdy bude chtít studium přerušit, bude to moci udělat pouze na dva roky. Po tu dobu mu finanční podpora od kraje nebude poukazována. Opakovat ročník se dá pouze jednou, ale ani za tento rok medik stipendium od Vysočiny nezíská.

Redakce MF DNES oslovila několik studentů medicíny s dotazem, zda by je podmínky stipendia zaujaly. Hovořili pouze pod podmínkou anonymity.

„Je to dobrý nápad, ale osobně bych do toho nešel. Přijde mi to jako moc velký závazek. Slíbit, že po dostudování půjdu do jihlavské nemocnice, a pak v páťáku zjistit, že chci zůstat v Praze,“ uvedl jeden ze studentů druhého ročníku lékařské fakulty. „Ale myslím si, že tak těch dvacet zájemců ročně, co na studium nemá peníze, se najde. A mít jistotu dvaceti zaručených doktorů každý rok, to by brala každá nemocnice,“ dodal.

„Hodně studentů kolem mě uvažuje, že půjde do zahraničí. Já bych si prvně musela vyřešit, zda chci být v Jihlavě, nebo v Praze. Ale nabídka to není špatná. Myslím, že každá koruna je dobrá,“ uvedla zase oslovená mladá medička.