Novým senátorem za Třebíčsko se stal František Bublan.

Novým senátorem za Třebíčsko se stal František Bublan. | foto: Petr Topič, MAFRA

Za Vysočinu jdou do Senátu Bublan a Veleba. Ani jeden není místní

  • 8
Sociální demokrat František Bublan a nezávislý Jan Veleba. To jsou jména mužů, kteří budou zastupovat dva regiony Vysočiny v Senátu. Oba ve druhém kole voleb zvítězili s náskokem před svými soupeři, Josefem Zahradníčkem (KSČM) a Tomášem Škarydem (ČSSD). Ani jeden vítěz ve volebním obvodě nežije.

Zkušený jedenašedesátiletý politik František Bublan svého komunistického protikandidáta převálcoval rozdílem více než tří tisíc hlasů, když získal 58,1 procent voličů.

František Bublan

Vystudoval Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Ukončil ji v roce 1976. Poté dva roky působil jako duchovní. Po podpisu Charty 77 přišel o státní souhlas a až do roku 1990 pracoval mimo jiné jako řidič dodávky nebo sanitky. V roce 1991 nastoupil do Federální bezpečnostní informační služby, později BIS. V roce 2001 byl jmenován ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky. Od srpna 2004 do září 2006 řídil ministerstvo vnitra.

"Myslím si, že o výsledku rozhodlo moje působení v roli poslance během uplynulých šesti let," domnívá se Bublan. "Určitě to nebyla nějaká protikomunistická vlna. Lidé zhodnotili mou práci," dodal muž, který před lety zastával i post ministra vnitra.

Bublana zejména potěšily výsledky z Třebíče, největšího města regionu. Tam získal téměř dvě třetiny hlasů a to rozhodlo.

Poslanec, který bude muset lavici ve Sněmovně přepustit, považuje Senát především za ústavní pojistku při schvalování důležitých zákonů. Bublan by se při práci chtěl zaměřit na oblast bezpečnosti a zahraniční politiky.

Práci v regionu považuje až za tu druhou část náplně. "Tady nemám žádný problém, protože to samé jsem dělal při vykonávání poslaneckého mandátu. Budu dál objíždět obce a dělat besedy, podobně jako dosud," prohlásil.

Poraženého Josefa Zahradníčka výsledky voleb překvapily. Rozdíl v jeho neprospěch byl větší, než v kole prvním. Podle něj si po odchodu místního dukovanského senátora Jonáše region jako takový pohorší.

"Voliči rozdali karty a je na hráčích, jak s nimi budou hrát. Když si uvědomíme, že pan Bublan nemá v okrese ani kraji trvalé bydliště, a za něj nastupující poslanec ve Sněmovně bude Petr Zgarba z Havlíčkobrodska, dá se říct, že Třebíč tím jenom ztratila," konstatoval Zahradníček.

Veleba má radost, že porazil stranické sekretariáty

Na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku ještě větším poměrem, přes čtyři tisíce hlasů a ziskem 59,7 procenta, zvítězil prezident agrární komory Jan Veleba. Ani on nežije z regionu, v němž zvítězil.

"Na Žďársku volby nejsou, tam jsem kandidovat nemohl. Ale mám výhodu v tom, že, znám vrchní patra politiky, celostátní média, republiku i Brusel," tvrdí.

Svůj úspěch považuje za výsledek kontaktní kampaně, při níž si porozuměl s lidmi. Je rád, že v něm voliči vidí jiný styl, než je v současné politice. Veleba, jak řekl, vsadil na čest, morálku a slušnost.

"Největší radost mám z toho, že se mi podařilo porazit všechny stranické sekretariáty se všemi intrikami," pravil.

Jan Veleba

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou a Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. V letech 1970 až 1992 pracoval v různých funkcích na Státním statku Křižanov s přestávkou v letech 1976 až 1982, kdy vedl školní statek ve Velkém Meziříčí. Od roku 1992 je spolumajitelem a jednatelem firmy JHYB, zaměřené na chov prasat. V letech 1992 až 2005 byl tajemníkem a předsedou Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Od roku 2004 zasedá ve statutárních orgánech odbytového družstva Centroodbyt. Od března 2005 je prezidentem Agrární komory České republiky.

V týdnu ho čeká důležitý krok. Předsednictvo agrární komory bude jednat o jeho dalším osudu v organizaci zastupující české zemědělce. Veleba ve středu buď na post jejího prezidenta rezignuje a volit se bude předseda nový, nebo bude zhruba rok a čtvrt do konce jejího volebního období vykonávat obě funkce.

"Náklady na prezidenta komory by byly levnější. Nepotřeboval bych takové technické ani platové zázemí. Co mě by bylo bližší, ale nebudu do médií zatím sdělovat," zůstává tajemný.

Poražený protikandidát Tomáš Škaryd (ČSSD) nesl porážku statečně. "Každá prohra zamrzí, ale toto jsem nijak víc ovlivnit nemohl. Udělal jsem maximum," podotkl. "Jen mě mrzí jako občana tohoto volebního obvodu, že mě bude zastupovat člověk, který k tomu regionu nemá vůbec žádný vztah," poznamenal.

Pro Tomáše Škaryda nejspíš působení v politice skončilo. V krajských volbách se sice dostal do zastupitelstva, ale až jako poslední. "Chtěl jsem se soustředit hlavně na kandidaturu do Senátu," vysvětlil. Jak dodal, nepočítá, že by obhájil post v radě Kraje Vysočina.