Spadlý most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku pohřbil čtyři dělníky.

Spadlý most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku pohřbil čtyři dělníky. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Do roka od tragického pádu mostu obvinění nepadlo, čeká se na posudky

  • 3
Ani po roce nebylo dosud uzavřeno vyšetřování pádu mostu Vilémově na Havlíčkobrodsku. Loni 4. září tam pod troskami zahynuli čtyři dělníci, kteří pracovali na jeho opravě. Podle policie se však práce kriminalistů chýlí k závěru. Případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Podle policie je vyšetřování náročné hlavně kvůli rozsáhlosti znaleckých posudků. Zatím však nebyl nikdo obviněn. Uzavřeno ještě není ani správní řízení, které kvůli porušení bezpečnosti práce vede se stavebními firmami a koordinátorkou bezpečnosti práce Oblastní inspektorát práce v Českých Budějovicích.

„Prověřování případu je náročné zejména s ohledem na rozsáhlost znaleckých posudků z oboru stavebnictví. Ale už se blíží ke konci,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková bez dalšího upřesnění.

Dozorující státní zástupkyně Zdeňka Tománková neposkytne k vývoji případu žádné informace, dokud kriminalisté případ neuzavřou. Nevyjádřila se ani k počtu případných obviněných. Viníkům hrozí vězení na tři roky až deset let.

V troskách zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska.

Nejspíš odbagrovali moc zeminy, pilíř se neměl o co opřít

Oficiálně nebyla ještě stanovena ani přesná příčina neštěstí. Už bezprostředně po nehodě se ale objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit svou nosnou funkci.

Oblastní inspektorát práce v Českých Budějovicích oznámil letos v květnu, že kvůli porušení bezpečnosti práce zahájil správní řízení se stavebními firmami Strabag a Bögl & Krýsl a s koordinátorkou bezpečnosti práce Marií Hubkovou. Inspektoři je podezřívají, že se vzájemně neinformovali o aktuálních pracích a o možných bezpečnostních rizicích.

„Do současnosti jsme provedli dokazování věcnými důkazy. Vyslechli jsme kolem dvaceti svědků, při výslechu svědků ze Slovenska jsme si museli vyžádat mezinárodní pomoc. Naše dokazování je v podstatě dokončeno, teď dostanou účastníci řízení možnost navrhnout provedení svých důkazů,“ popsala Dagmar Plocková Mahrová z právního oddělení inspektorátu.

Inspektorát pak rozhodne, zda budou navržené důkazy provedeny. Rozhodnutí by mohlo padnout zřejmě v říjnu. Zúčastněným firmám hrozí podle Plockové Mahrové pokuta do dvou milionů korun, koordinátorce bezpečnosti práce až 300 tisíc korun.

Pozůstalí se v pátek sejdou u nové pamětní desky

Vilémovská radnice nechala k prvnímu výročí tragédie udělat kamennou pamětní desku, kterou na most osadí ve čtvrtek.

„S žádným slavnostním odhalením nepočítám, nereagovala žádná ze zúčastněných firem ani kraj. S pozůstalými se v pátek sejdeme na radnici, pamětní desce se pokloníme a zase se rozejdeme,“ oznámil vilémovský starosta Jiří Lebeda. Na desce mají podle něj být obecné informace o případu beze jmen obětí.

Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku procházel rekonstrukcí v rámci modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl.

Osudové odpoledne 4. září 2014 pracovala pod mostem ve Vilémově šestice dělníků. Tři Češi a tři Slováci právě připravovali podpěry pro klenbu mostu, když se most rozlomil v půlce. „Když to prasklo, byl to zvuk, jako když zabalíte dřevěné třísky do novin a zlomíte to,“ popsal událost jeden z místních obyvatel.

Na nový most se doprava vrátila až na konci července

Mrtví byli uvězněni pod těžkými kameny, které je zatlačily do bahna. Podle zasahujících hasičů neměli šanci na přežití. Další dva dělníci vyvázli se zraněními.

Na místě neštěstí zasahovalo kolem 70 hasičů, 25 policistů a záchranáři. Práci jim komplikovala nutnost postupovat při odklízení trosek ručně, protože těžká technika mohla na nestabilním podloží způsobit více škody. Po vyproštění těl obětí místo pro jistotu prohledali ještě záchranáři se psy.

Po odklizení trosek spadlého mostu ve Vilémově začal v půlce loňského září vyrůstat jeho nástupce. Ten už během zimy umožnil alespoň kyvadlový provoz. Letos v březnu stavaři nový most kvůli pokračování stavebních prací zase uzavřeli, což trvalo do konce července, kdy se na něj vrátily automobily.

5. září 2014

,