Zázraky se občas dějí. Ochránci vyléčili výra, kterého srazil vlak

  • 4
Je to skoro až zázrak. V červenci vlak u Havlíčkova Brodu srazil mládě výra velkého. Vzácný pták střet málem nepřežil. Shodou náhod ho ornitolog, který ho pár měsíců před tím kroužkoval, nalezl v kolejišti. Převzala ho záchranná stanice zvířat v Pavlově. A v sobotu uzdraveného ptáka vypustila do přírody.

Srážka s vlakem mohla být pro zhruba roční mládě výra osudová. Náraz mu zlomil nohu. „Nebyl schopen lovit potravu a postupně by chřadl, než by uhynul hladem,“ uvedl vedoucí pavlovské záchranné stanice Zbyšek Karafiát.

Bezmocného ho v kolejišti našel brodský ornitolog Václav Hlaváč. Ptáka si pamatoval, před několika měsíci ho v hnízdě kroužkoval. Věděl tak, jak je starý a jak by jeho skon přírodu ochudil. Zavolal proto do pavlovské stanice, aby si mládě převzala.

„Nevěřili jsme, že by se výr dokázal vyléčit. Zlomenina byla velice komplikovaná. Při takovém zranění bývá zázrak, když pták přežije,“ konstatoval Karafiát. „Ptáci mají duté kosti, které při zlomeninách velice špatně srůstají,“ dodal.

Přesto s ním zajeli k veterináři. Ten provedl operaci, při níž mu kosti srovnal a zpevnil ocelovým drátem. Výr operaci statečně zvládl. Jenže noha mu brzy začala otékat. „Nevypadalo to vůbec dobře,“ zmínil Karafiát.

Při krmení se ošetřovatelé zapotili, museli použít násilí

Jenže zázraky se asi opravdu občas přihodí. Mládě výra se po počátečních těžkostech začalo uzdravovat, noha se hojila.

V pavlovské stanici se o něj museli několik týdnů starat. „Když výr pořádá potravu, stojí na jedné noze a druhou jí trhá. To nemohl, končetinu měl nehybnou. Museli jsme ho krmit my,“ popsal Zbyšek Karafiát.

Pro ochránce přírody to byl těžký oříšek. Výr nebyl zvyklý na lidi, bál se jich. Potravu odmítal. A tak jí musel dostávat násilím. Jeden pracovník výra pevně držel, zatímco mu druhý cpal potravu do zobáku.

„Zapotili jsme se u toho,“ směje se Karafiát. „Dávali jsme mu namočené natrhané myši. A těch na posezení spořádá dost, klidně čtyři nebo pět,“ vylíčil vedoucí stanice.

V posledních dnech už se stav mláděte natolik zlepšil, že byl schopen si znovu potravu připravit sám. Umístěn tak byl v rozletové voliéře, kde si sám nohu dokonale procvičil. „Kost srostla, noha neztratila nic na hybnosti, výr dokonce může normálně ohýbat prsty,“ pravil Karafiát.

Pavlovská stanice letos pomohla už dvěstěpadesáti zvířatům

Nic už tak nebránilo, aby se mládě výra opětovně vrátilo do přírody. Ochránci ho vypustili poblíž rybníka Cihlář na okraji Havlíčkova Brodu. Je to v místech, která mládě zná. Usnadní mu to orientaci v terénu, najde si místo k uhnízdění.

Pro stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou by to mohl být jen další z mnoha podobných příběhů se šťastným koncem. Vždyť jen letos úspěšně vyléčila více než polovinu ze 455 zvířat, které se do ní dostali. Přesto je to tentokrát, kvůli opravdu vážnému stavu ptáka, něco víc.

Výr velký je jedním z největších lesních ptáků. Je rozšířen v celé Evropě. V České republice hnízdí hlavně ve středních polohách. Začátkem minulého století byl v důsledku trvalého pronásledování téměř vyhuben. Znovu se začal rozšiřovat až po vyhlášení zákonné ochrany v roce 1929. Při posledním sčítání v letech 2001 až 2003 byly jeho početní stavy odhadnuty na 600 až 900 párů.