Jihlavský taxikář oznámil na policii, že byl přepaden a oloupen. Po pachateli vyšetřovatelé pátrali přes dva týdny. Zbytečně. Taxikář si vše vymyslel. Ilustrační snímek

Jihlavský taxikář oznámil na policii, že byl přepaden a oloupen. Po pachateli vyšetřovatelé pátrali přes dva týdny. Zbytečně. Taxikář si vše vymyslel. Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Dvě třetiny přepadení jsou vymyšlené. Lupiče s nožem si vysnil i taxikář

  • 3
Neznámého zákazníka odvezl taxikář z Jihlavy do Velkého Beranova. Tam na něj pasažér podle jeho výpovědi namířil nůž, vzal čtyři tisíce a utekl. Loupežné přepadení zaměstnávalo policisty dva týdny. Nyní zjistili, že zcela zbytečně. Taxikář si vše vymyslel. Podle policie je podobně smyšlených 70 procent oznámení o přepadení.

Případ osmadvacetiletého jihlavského taxikáře začal pro policisty v noci na neděli 25. ledna. Na policejní oddělení přijel řidič a oznámil loupež. Pachatelem podle něho byl neznámý muž, kterého vezl z Jihlavy do Velkého Beranova.

„Řekl, že v obci na něho kolem půl dvanácté v noci místo zaplacení namířil ve vozidle vystřelovací nůž a začal ho s ním ohrožovat.  Tvrdil také, že mu pachatel vyhrožoval usmrcením a požadoval po něm vydání finanční hotovosti,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič mu prý z obavy o život peníze vydal, jednat se mělo o čtyři tisíce korun. Pak pasažér podle utekl.

Taxikář pak odjel na policii v Jihlavě, kde celý případ oznámil. Podrobně popsal události, které přepadení předcházely, jeho okolnosti a dokonce si vymyslel detailní podobu pachatele. Že nezůstal na místě, vysvětlil stresem.

Pes stopu pachatele nezachytil. A nesrovnalosti se množily

Do Beranova ještě v noci vyrazili policisté, přivolán byl také policejní psovod. Pes ale stopu pachatele logicky nezachytil. To byl první důvod k drobným pochybám, zda se přepadení stalo skutečně tak, jak taxikář popsal. Další pak začaly vyplouvat na povrch v následujících dnech.

„Kriminalisté postupně zjistili nesrovnalosti v popisu loupežného přepadení a stupňující se rozpory mezi průběhem loupeže a událostmi, které přepadení předcházely, tak jak je popsal řidič taxislužby, a skutečnostmi, které kriminalisté zjistili na základě vlastního šetření,“ konstatovala Kroutilová.

Kriminalisté nakonec zjistili, že k loupežnému přepadení vůbec nedošlo a taxikář si vše vymyslel. Ten se k tomu následně i přiznal. „Dostal se do špatné finanční situace, kterou chtěl tímto způsobem vyřešit,“ vysvětlila policejní mluvčí. Jak dodala, policie nyní vyhodnotí, zda se osmadvacetiletý řidič sám nedopustil trestného činu.

Oznamovatel často přijde o peníze svou vinou a vymlouvá se

Případ jihlavského taxikáře ilustruje množství případů, kterými se policisté na Vysočině loni zabývali zcela zbytečně. Podle Jany Kroutilové byl 70 procent nahlášených loupežných přepadení vymyšlených a vůbec k nim nedošlo.

Že jsou přepadení smyšlená, zjistili policisté na vysočině letos už u dvou případů. Kromě zmíněného taxikáře se zcela rozplynul i případ z Polenska. Před polovinou ledna dvacetiletý mladík oznámil, že ho přepadli tři muži a okradli ho o mobilní telefon a peníze, to vše za třicet tisíc korun.

„Nejčastěji si oznamovatel loupežné přepadení vymyslí z důvodu, že přijde vlastní vinou o peníze nebo cennou věc a chce své jednání zamaskovat nebo svému okolí takto zdůvodnit, další motivací je pro některé oznamovatele snaha být pro své okolí zajímavější a smyšlenou loupeží na sebe strhnout pozornost,“ pravila policejní mluvčí.

Kriminalisté však musí každé oznámení prověřit. Tím ztrácí čas na hledání skutečných pachatelů opravdových trestných činů.