Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Česká spořitelna

KRIMIPOMNÍČKY: Spořitelní bankomat padl v rachotu z rozbrušovačky

  • 7
Byl to případ, na který kriminalisté jen tak nezapomenou. Obrovská škoda, neskutečná drzost pachatelů. A dodnes výsledek pátrání nula. Řeč je o vykradeném bankomatu České spořitelny v Moravských Budějovicích. Stalo se to 13. června 2007.

„Ukradeno bylo přes 1,83 milionu korun, na bankomatu vznikla škoda dalšího 1,5 milionu korun, věc byla odložena 14. září téhož roku,“ uvedl okresní státní zástupce v Třebíči Zdeněk Špaček.

Nejčtenější krimipomníčky

Petr Tomášek, tehdy dosahový důstojník, který se na vyšetřování podílel, dnes pracuje jako šéf republikových policistů na Třebíčsku. Na případ si dobře pamatuje.

„Zajímavé bylo, že pachatelé - myslím, že to nebylo dílo jednoho člověka - obešli i bezpečnostní agenturu. Byli velmi hluční. A provedení činu posléze nezapadlo do nějaké ze sérií vykradených bankomatů, které se na území České republiky vyskytly,“ vzpomíná po devíti letech.

Budova spořitelny tehdy procházela rozsáhlou rekonstrukcí. Dělníci zde pracovali od rána do večera, čehož pachatelé šikovně využili. K činu došlo mezi půl čtvrtou a pátou hodinou ranní. Zloději použili klasickou rozbrušovačku, která je velmi hlučná. A do bankomatu vyřízli díru.

„To přece musely jiskry jen lítat. Určitě byl velký randál. Jasné je, že dveře vpředu vypáčené nebo rozbité nebyly. Ani okna. Dá se sem vejít ještě zadem, ale tam bývá zamčeno,“ vysvětlil tehdy jeden z dělníků na stavbě.

Svědek kvůli hluku zavřel okno, chtěl se v klidu dospat

Objekt banky je v samém centru Budějovic na náměstí Míru. Jeden ze sousedů tehdy uvedl, že spal při otevřeném okně a nad ránem ho vzbudil rámus.

„Tak jsem si okno zavřel, aby mě to nerušilo. Kde by mě napadlo, že s rozbrušovačkou pracují zloději, ne dělníci při rekonstrukci? Pikantní je, že tam snad byl v rámci oprav vypnutý kamerový systém. Jo a ty zadní dveře - ráno nikdo nebyl schopen odhadnout, jestli byly zamčené, nebo ne,“ zmínil tehdy svědek.

Dělníci si o den dřív všimli muže, který vstoupil do vestibulu banky ráno před otevřením, rozhlížel se a pak si prostor prošel až k zadnímu východu. Policisté na základě jejich svědectví sestavili identikit, který nechali zveřejnit.

„A taky jsme pak ztotožnili jistého občana. Byla to ale falešná stopa, ten člověk měl na dobu spáchání trestného činu alibi. Poté už se žádný další podezřelý, kterého bychom v této souvislosti vyšetřovali, neobjevil,“ říká po letech policista Petr Tomášek. Ani stopy zajištěné na místě žádný výsledek nepřinesly.