Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hazard v Brodě pokvete dál. Už ale bez reklam, poutačů a v určeném čase

  • 6
Havlíčkův Brod se v oblasti regulace hazardu vydal vlastní cestou. Automaty z města úplně nezmizí, pouze jich ubude a budou fungovat ve vymezených hodinách. Navíc nesmějí do heren lákat žádné reklamy včetně neonových poutačů. Radnice mimo jiné nechtěla přijít o miliony z poplatků.

Prohrát i desítky tisíc za jediný den ve výherních a loterijních automatech bude v Havlíčkově Brodě možné i v příštím roce. I když už to gambleři nebudou mít tak snadné jako dosud. Zastupitelé schválili novou vyhlášku, která provoz heren za zpřísněných podmínek umožní.

Jak se k hazardu staví další velká města v Kraji Vysočina

Jihlava - V Jihlavě platí od letošního ledna zákaz veškerého hazardu. Automaty však mizí kvůli dovoláním provozovatelů k ministerstvu financí postupně.

Pelhřimov - Město nemá žádnou vyhlášku omezující hazard.

Třebíč - Město má vyhlášku zakazující hazard, její účinnost však nedávno podruhé o rok odložilo na 1. ledna 2017.

Žďár nad Sázavou - Podobná situace jako v Jihlavě. Zákaz hazardu platí od loňského října, ale řada zařízení kvůli úředním průtahům funguje dál.

Nová vyhláška nahradí tři roky starý dokument, podle něhož měly s koncem letošního roku všechny oficiální herny na území města zaniknout. Jenže letos na podzim překvapivě brodští zastupitelé otočili a provozování heren umožnili i nadále (více čtěte zde). Tento týden schválená vyhláška zavádí přísnější podmínky, které jejich provozovatelé musí splnit.

„V první řadě snižuje počet míst ve městě, kde herny mohou být, z jednatřiceti na 23,“ uvedl starosta Jan Tecl (ODS). Znamená to, že musí být do konce roku zavřeno minimálně osm heren. „Většina z nich už sama přestala fungovat,“ dodal Tecl.

Vyhláška zároveň omezuje dobu, po kterou mohou být automaty v provozu. Ve všední dny to může být pouze v době od 10 hodin dopoledne do 2 hodin v noci, o víkendech je tato doba prodloužena o 120 minut. Mimo tuto dobu musí být automaty povinně vypnuté.

Podmínky musí herny splnit nejpozději do konce února

Radnice vyhláškou omezila i propagaci heren. Zakázala jakoukoliv reklamu na ně, z fasád domů, vchodů a výloh musí zmizet veškeré světelné či blikající poutače. Do heren nesmí být zvenku vidět. Všechny provozovny musí být vybaveny monitorovacím systémem, musí u nich být viditelná cedulka zakazující vstup osobám mladším 18 let a mohou fungovat jen v těch prostorách, které byly jako herny zkolaudovány.

„Vyhláška začne platit od počátku nového roku. Pokud některá ze současných heren chce fungovat i v příštím roce a dosud některé z ustanovení vyhlášky nesplňuje, má čas do 29. února 2016 na nápravu. Jak v té době nesplní všechny náležitosti, musí být zavřena,“ zdůraznil brodský starosta.

Přesto je vůbec umožnění provozu heren od ledna obrovským krokem zpět brodské radnice. Před třemi roky přitom byla jedna z prvních, která zákaz provozu výherních a hracích automatů vydala. Provozovatelům heren dala tři roky čas, aby se na vyhlášku mohli připravit. Bez automatů mělo město být od prvního ledna 2016. Nakonec ale zastupitelé své rozhodnutí změnili.

Přimhouřené oko nad špinavými penězi a zlem

Při zrušení zákazové vyhlášky zastupitelé argumentovali připravovaným loterijním zákonem na půdě parlamentu.

„Pokud má vzniknout zákon, který loterie a hazard řeší, počkejme si na něj. Je to rozumnější než šmahem vše zakázat. Lepší je přísná regulace než černé herny při trvání na zákazu,“ argumentoval lékař, zastupitel a poslanec ČSSD Pavel Antonín. „Raději přísná kontrola než nekontrolovaný zákaz,“ souhlasil nyní s tímto názorem i Jan Tecl, který vyjádřil obavu ze vzniku nelegálních heren.

Podle místostarostky Ivany Mojžyškové (ČSSD) pro povolení automatů rozhodla i jejich ziskovost pro městskou pokladnu v době, kdy klesají městu příjmy a nedostává se peněz na sport, kulturu a školství. „Do doby platnosti loterijního zákona jsem ochotna přimhouřit oko a nechat herny v provozu,“ pravila. Ročně by si i po omezení měl Brod přijít z poplatků za automaty na 16 milionů korun.

„Jsou to špinavé peníze, které za to nestojí,“ reagovala na minulém zastupitelstvu na její slova Martina Matějková (ODS).

„Jako dětská lékařka vidím, jaké jsou veškeré závislosti zlo. Radovat se z těchto peněz je nemorální a neetické,“ dodala i její kolegyně Magdalena Chvílová-Weberová (KDU-ČSL).